
Любопитно 04.02.2024 13:50 Снимка: ДНЕС+
Бенц или Даймлер: Кой първи създава колата с двигател с вътрешно горене
На 29 януари автомобилните фенове по света празнуваха "рождения ден на автомобила". Какъв беше той и защо точно моторизираната карета на Карл Бенц заслужи тази почетна титла, въпреки че имаше и други кандидати, разказва Autonews.
Любителите на автомобилната история все още спорят за титлата на първородно средство за придвижване с двигател с вътрешно горене. В края на краищата, заедно с триколката (и първата кола в света беше триколесна) на Карл Бенц, почти едновременно на света беше представен с много подобна структурна количка от Готлиб Даймлер. Но въпросът е, че Даймлер разглежда своя образец единствено като демонстрационен стенд. Докато Бенц сериозно планира да продаде творението си. И, между другото, в крайна сметка той успя. Затова за първия автомобил с двигател с вътрешно горене се смята автомобилът на Карл Бенц - Benz Patent-Motorwagen.
Какво имаше "под капака"
"Под капака" (и всъщност точно зад водача) беше монтиран едноцилиндров, еднолитров, четиритактов двигател с вътрешно горене с приблизителна мощност една конска сила. Захранва се от примитивен карбуратор, където бензинът се изпарява от напоени парцали за приготвяне на сместа. Дизайнът на двигателя, както всеки бензинов двигател с вътрешно горене, включваше запалителна свещ, индукционна бобина, разпределител, батерия и дроселна клапа. Имаше и проста система за водно охлаждане, която бе от отворен тип и трябваше постоянно да се добавя вода. Системата за смазване също не беше много сложна: резервоар, който доставяше масло капка по капка до няколко от най-важните триещи се части. Ангренажно задвижване - с ремък.
Въртящият момент от двигателя се предаваше към задните колела с помощта на сложна система от ролки, зъбни колела и ремъци. Предното колело нямаше окачване. Ролята на съединителя в колата се изпълняваше от обикновен двупозиционен превключвател, а огромното хоризонтално колело на маховика също се удвои като ръчен стартер. В Benz Patent-Motorwagen нямаше генератор, нито скоростна кутия. Нямаше и помен от горивна помпа: горивото се доставяше чрез гравитация от резервоара, който се намираше над силовия агрегат.

Източник: flickr
Първата кола пусната в публична продажба
Всъщност Benz Patent-Motorwagen беше първата кола с бензинов двигател с вътрешно горене, пусната в публична продажба. Но, говорейки за изобретението на Бенц, не може да не споменем основния му конкурент - Daimler Motorkutsche ("Daimler Motorized Carriage"). Този дизайн, много подобен на Motorwagen, беше пуснат буквално година по-късно, като също претендира за лаврите на революционен нов продукт. Motorkutsche обаче беше демонстрационен модел за реклама на самия мотор, а не завършен продукт с оглед на комерсиалното производство.
Кой е изобретил колата: история на създаването
Както подсказва самото име, главният и единствен дизайнер на Benz Motorwagen е Карл Бенц, роден в Германия. Всичко започва, когато основава малка работилница за велосипеди. Сцеплението с мускулния педал обаче не беше достатъчно за изобретателя и той започна да работи върху създаването на двигател с вътрешно горене, който може да се монтира на почти всеки тип колесно шаси.
Важно е да се отбележи, че самият двигател с познатия днес класически цикъл на вътрешно горене не е изобретен от Бенц. Основателят на бензиновите двигатели с вътрешно горене е Николаус Ото, който получава патент за изобретението си през 1866 г. И точно законовите ограничения не позволяват на Бенц да обяви публично своя нов продукт до 1878 г. Когато буквално в деня на изтичане на патента на Ото, 31 декември, е регистриран нов патент, вече на името на Бенц.
Изминават още няколко години от първите тестови образци на двигатели до изграждането на предсериен прототип. До 1885 г. е готов работещ модел, а през 1886 г. Карл Бенц получава основния си патент номер 37435 - за самия автомобил Benz Patent-Motorwagen. И през 1888 г. първата кола в света започва да се предлага на купувачите. Същата година може да се счита и за рожден ден на първата автомобилна реклама. Когато съпругата на изобретателя и синовете й направиха демонстративен дефиле на самоходна карета между два германски града.
Въпреки многото прилики със съвременните автомобили по отношение на цялостната техническа концепция, външно Benz Patent-Motorwagen приличаше повече на голяма триколка. Е, или отворена карета без едно колело. В крайна сметка основата на всичко беше пространствена рамка като рамката на велосипед. По-късно Бенц открито призна, че е взел оформлението и много части за своето въображение от колички с шейни, а тестовете на двигателя са извършени на същото просто оборудване. Което е съвсем логично: всъщност тогава не е имало други големи колесни превозни средства.
Към рамката беше прикрепена широка триместна седалка с поставка за крака, зад нея имаше мотоблок със система за предаване на въртящия момент към колелата и просто зависимо окачване. Предното колело нямаше еластични елементи и всъщност беше обикновена вилка за велосипед. Системата за завъртане използва само чифт ъглови зъбни колела и междинен прът между вала на кормилния лост във "вътрешността" и вилицата, която закрепва колелото към рамката. И трите колела бяха с много спици, като тези на велосипед, а като гуми беше използван плътен гумен пръстен./money.bg
Още по темата
![]() |
1 | 2.08488 |
![]() |
1 | 2.32091 |
![]() |
10 | 3.83188 |
![]() |
100 | 4.49904 |
![]() |
1 | 1.74721 |
Последни новини
- 21:06 Хороскоп за понеделник, 19 май 2025 г.
- 21:01 Павел Дуров: Франция искаше да цензурирам консервативни инфлуенсъри преди изборите в Румъния
- 20:58 Спартак Варна взе домакинските три точки
- 19:35 Бивш вицепремиер, награждаван от Путин, оглави "Сърбиягаз"
- 19:25 Голяма част от Северна Македония остана без ток
- 19:15 Откриха редки 1500-годишни фигурки в африкански стил в южен Израел
- 19:04 Авиокомпанията Swiss отменя 1400 полета през лятото заради липсата на пилоти
- 18:55 Тръмп поиска от най-голямата търговска верига в САЩ да "изяде" по-високите мита и да не вдига цените