24 януари - Международен ден на сладоледа на клечка

Любопитно 24.01.2025 11:16 Снимка: ДНЕС+

24 януари - Международен ден на сладоледа на клечка

На 24 януари се отбелязва един сладък празник - Международен ден на ескимо сладоледа.

Избрана е тази дата, защото през 1922 г собственикът на сладкарница в град Онава, щат Айова, САЩ, Кристиан Нелсън получава патент за ескимо.

Ескимо – това е сметанов сладолед на пръчка покрит с шоколадова глазура. Историята на сладоледа започва преди хилядолетия, има сведения, че император Нерон в Древен Рим се радвал на ледено сладко удоволствие. Прието е историята на сладолед ескимо да има начало и то е определено на 24 януари. И разбира се това е символ на летните дни. Днес има много варианти на сладолед ескимо и може да се намери за всеки вкус.

Ето каква е историята. Патентът за сладолед на клечка е с номер 1404539 и се отнася за всички видове замразени продукти, покрити с глазура. Негови притежатели са учителят Кристиан Нелсън и сладкарят Ръсел Стоувър. Кристиан Нелсън остава в историята като Краля на сладоледа

Идеята за сладоледа „Ескимо” дошла заедно с едно момченце в магазина, който Нелсън държал, през 1920 г. Детето дълго се колебало какво да си купи – шоколад или сладолед. Кристиан го попитал защо не купи и двете, а хлапакът отвърнал, че има пари само за едно, и изтичал да играе навън. Случката провокирала Нелсън да започне да мисли как да залепи разтопен шоколад за сладоледа. След стотици опити успял да реализира идеята си с какаово масло. Приготвил 500 сладоледени блокчета, покрити с шоколад.

Кръстил вафлите I Scream и скоро те станали хит на пикниците на местните пожарникари, а Кристиан Нелсън започнал да търси партньор за производството на новия си продукт.

Година по-късно подписал споразумение със сладкаря Ръсел Стоувър за масово производство на лакомството под името „Ескимо пай” (Eskimo Pie)

Според историята името предложила сестрата на Ръсел, след дълго ровене в книгите в Градската библиотека, търсейки дума, която да означава „студен”.

Така Кристиан и Ръсел създават „Ескимо пай корпорейшън” и получават патента. Скоро срещу съответното заплащане тандемът преотстъпва и на други производители правото да приготвят „Ескимо”. Следват години на възход и падение. Американските войници пренасят „Ескимо” в Европа във времето след Втората световна война, включително и в родната му Дания. По-късно „Ескимо” става най-обичаният сладолед на Стария континент.

CHF CHF 1 2.07141
GBP GBP 1 2.31547
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.27188
USD USD 1 1.87988