Осъдиха на 7 години затвор председателя на ОИК-Русе

Крими 25.03.2015 17:38

Русенският окръжен съд осъди на 7 години лишаване от свобода председателя на ОИК-Русе адвокат Иван Иванов, предаде кореспондентът на БГНЕС в града.

Прокуратурата поиска ефективна присъда за адвоката, който е обвинен в документно престъпление за имотна измама. Иван Иванов ще трябва да плати и глоба от 17 000 лева.

Според обвинителния акт, през 2009 година, Иванов заедно с други лица е подпомогнал трето лице да извърши сделка с недвижим имот, за който е знаел, че е придобит чрез тежки умишлени престъпления, както и че е извършил финансови операции със средства, за които е знаел, че са придобити по престъпен начин. В случая собственичката на имота Росица Костадинова е работила в Италия, а купувачите – семейство Албена и Меджид Ростон, са платили в брой 34 000 евро. Те са направили и скъп ремонт, а впоследствие, когато Костадинова се е върнала от чужбина, са разбрали, че са измамени.

Иван Иванов е лишен и от правото в продължение на 7 години да упражнява адвокатска професия. Другите трима обвиняеми също получиха ефективни присъди от по 6 години лишаване от свобода. Пламен Пенчев получи наказание от 5 години лишаване от свобода и 10 000 лева глоба. На 6 години затвор и 15 000 лева глоба беше осъден Ангел Ангелов, а четвъртият подсъдим Венелин Манолов – на 6 години и 15 000 лева глоба.

Присъдата подлежи на обжалване пред Апелативния съд във Велико Търново. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.09247
GBP GBP 1 2.24989
RON RON 10 3.854
TRY TRY 100 4.16569
USD USD 1 1.69395