САЩ залагат на прозрачността за първата си ваксина срещу коронавирус

Избрано 10.12.2020 16:31 Снимка: ДНЕС+

САЩ залагат на прозрачността за първата си ваксина срещу коронавирус

Днес двайсетина независими американски експерти ще обсъждат на живо в интернет данните за ваксината срещу Ковид-19 на американско-германския дует "Пфайзер/Бионтех", за да препоръчат или не одобряването й. Това е упражнение по безпрецедентна прозрачност в световен мащаб, което обаче попречи на САЩ да станат първата държава, ваксинирала своите граждани.

В края на деня този консултативен комитет ще гласува дали да препоръча на американското Управление за контрол на хранителните продукти и лекарствата (FDA) да одобри ваксината и през следващите дни то да даде "зелена светлина" за използването й. Резултатът не буди никакво съмнение: във вторник FDA вече определи ваксината като безопасна при преглед на данните.

Федекс, Ю Пи Ес и други транспортни фирми са готови да разпространяват ваксината до болници и други обществени и частни обекти за ваксиниране.

На Доналд Тръмп му се иска нещата да вървят по-бързо. На 18 ноември производителите обявиха, че тяхната ваксина е 95 процента ефикасна и на 20 ноември внесоха документите си във FDA. След тази дата Обединеното кралство, Бахрейн и съседна Канада разрешиха пускането на ваксината на пазара. Във вторник бяха ваксинирани първите британци, включително човек, който се казва Уилям Шекспир.

Но американското управление, обвинено, че под натиска на Доналд Тръмп през пролетта и лятото е разрешило по спешност съмнително лечение, включително с хидроксихлорохин, държеше да не създава впечатление, че претупва процедурата или не се ръководи от строги научни принципи. Управлението съзнаваше, че е възможно стотици милиони да получат продукт, създаден преди по-малко от 9 месеца.

FDA и "Пфайзер" публикуваха 145 страници данни от клинично изпитване върху 44 000 доброволци, предлагайки подробности и много по-прецизни данни в сравнение с известното за руските и китайските ваксини, които вече се прилагат масово в Русия и Китай.

"Прозрачността беше отлична, както в това, което предостави "Пфайзер", така и в заключенията на FDA", казва за АФП Ерик Рубин, преподавател по микробиология в Харвард и един от 23-мата членове, които ще гласуват.

Товарните самолети са готови

Какво ни казват данните? Първо, че ваксината действа по-добре от очакваното. Първата доза започва да предпазва човек 10 дни след поставянето й, а поставянето на втора доза 21 дни по-късно, намалява с 95 процента риска от развитие на Ковид-19, в сравнение с човек, който не се е ваксинирал.

Най-добрата новина, каза за АФП Саад Омер от Йейл, е, че ваксината определено предотвратява тежките форми на Ковид-19.

Ваксината има странични ефекти, които често са болезнени, но не са опасност: 80 на сто от ваксинираните са чувствали болка около мястото на инжектирането, много са изпитвали умора, главоболие или мускулна скованост. Но през следващите средно два месеца, единственият нежелан потенциално тревожен ефект, са били четири случая на увреждане на лицевия нерв (парализа на Бел) от 18 000 ваксинирани: това често е временно, статистически не е установена причинно-следствената връзка, но FDA препоръча засилено последващо наблюдение.

Съществува и риск от алергични реакции, както показаха два случая в Обединеното кралство.

Какво не знаем за ваксината? Преди всичко, каква е продължителността на защитата - месеци или години? Времето ще покаже.

Не е ясно също дали ваксината предотвратява заразяване със SARS-CoV-2 и предаването му, освен че предотвратява развитието на симптоми, отбелязва Ралф Трип от университета в Джорджия, който е член на комитета.

Оуфър Ливай от детската болница в Бостън, също член на екипа, казва за АФП, че ще постави въпроса за това, че бременни жени и деца са били изключени от клиничните изследвания, ако не се брои неотдавнашен етап с деца над 12-годишна възраст.

Предстои разпространението на ваксината, задача координирана от федералното правителство и поверена на частния сектор.

Първата вълна ще е от около 3 милиона дози, които ще тръгнат от завода на "Пфайзер" в Каламазу, щата Мичиган, опаковани в картонени кутии, съхранявани в сух лед при минус 70 градуса по Целзий. Във всяка кутия ще има до 4725 дози.

За превозвачите няма нищо необичайно: "Не забравяйте, че за нас, Федекс и Ю Пи Ес, това е върхов период. Вчера сме транспортирали 34 милиона пратки", каза изпълнителен директор на Федекс.

Но бъдещите доставки не са гарантирани: досега САЩ са поръчали на "Пфайзер" само дози, достатъчни за ваксиниране на 50 милиона души./БТА

Още по темата

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027