
ЕС и Свят 06.08.2025 11:19 Снимка: ДНЕС+
Тръмп плаши с мита до 250% върху фармацевтичните продукти
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в интервю за телевизионния канал CNBC, че планираните мита върху фармацевтични продукти, внасяни в САЩ, биха могли евентуално да достигнат до 250%, най-високата ставка, с която е заплашвал досега.
Той каза, че първоначално ще наложи "малка митническа тарифа" върху фармацевтичните продукти, но след това, "максимум" след една до година и половина, ще повиши тази ставка до 150%, а после до 250%.
47-мият американски президент многократно е използвал гръмки думи и след това е променял курса си по отношение на предложенията за мита, така че няма гаранция, че в крайна сметка ще определи фармацевтични мита на ниво от 250%, коментира медията.
В началото на юли Тръмп заговори за 200% мита върху фармацевтичните продукти. През април администрацията на Тръмп започна т. нар. разследване по Раздел 232 относно фармацевтичните продукти. Това е правно правомощие, което позволява на министъра на търговията да разследва въздействието на вноса върху националната сигурност.
Митата са опит на президента да стимулира фармацевтичните компании да преместят производствените си операции в САЩ във време, когато местното производство на лекарства се е свило драстично през последните няколко десетилетия. През последните шест месеца компании като Eli Lilly и "Джонсън и Джонсън" обявиха нови американски инвестиции за изграждане на "добра отношения" с президента.
"Искаме фармацевтични продукти, произведени в нашата страна", каза Тръмп пред CNBC.
Планираните мита биха нанесли удар върху фармацевтичната индустрия, която предупреди, че тарифите биха могли да повишат разходите, да възпрат инвестициите в САЩ и да нарушат веригата за доставки на лекарства, излагайки пациентите на риск.
Производителите на лекарства вече се справят с последиците от политиката на Тръмп за ценообразуване на лекарствата, която според тях заплашва както печалбите им, така и способността им да инвестират в научноизследователска и развойна дейност.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.24989 |
![]() |
10 | 3.854 |
![]() |
100 | 4.16569 |
![]() |
1 | 1.69395 |
Последни новини
- 13:49 Теч на сярна киселина до димитровградското с. Черногорово
- 13:41 Откриха тяло на мъж близо до Националния стадион
- 13:33 Проф. Кантарджиев със сериозно предупреждение за вируса Чикунгуня
- 13:27 Жена почина в Турция, след като беше наръгана 37 пъти от мъжа си
- 13:19 Джей Ло сбъдна детската мечта на българка
- 13:11 20-годишен инфлуенсър се самоуби. Семейството му: "Сам взе решението да отиде в Рая"
- 13:04 Обвинение за 44-годишен от Люлин: Удрял майка си и заплашвал: „Ще те пратя в гроба“
- 12:56 Митов: Да говорим за полицаите, които избират закона пред плика. Героизмът понякога е именно в това