Премиерът на Индия: Глобализация, но ориентирана към човека

Избрано 08.09.2023 18:53 Снимка: ДНЕС+

Премиерът на Индия: Глобализация, но ориентирана към човека

Извеждане на G20 до последната миля, без да бъде изоставен никой: В авторска статия Нарендра Моди анализира катализиращите промени на своята страна

„Васудева Кутумбакам“ – тези две думи улавят дълбока философия. Те означават „светът е едно семейство“. Това е всеобхватна перспектива, която ни насърчава да напредваме като едно универсално семейство, надхвърлящо граници, езици и идеологии. По време на индийското председателство на Г-20 това се превърна в призив за прогрес, ориентиран към човека. Като Една Земя, ние се събираме, за да подхранваме нашата планета. Като Едно Семейство, ние се подкрепяме взаимно в стремежа към растеж. И вървим заедно към споделено бъдеще – Едно бъдеще – което е неоспорима истина в тези взаимосвързани времена.

Световният ред след пандемията е много различен от света преди него. Има три важни промени, наред с другите.

Първо, налице е нарастващото осъзнаване, че е необходимо преминаване от възглед за света, ориентиран към БВП, към възглед, ориентиран към човека.

Второ, светът признава значението на устойчивостта и надеждността в глобалните вериги за доставки.

Трето, има колективен призив за насърчаване на мултилатерализма чрез реформа на глобалните институции.

Нашето председателство на Г-20 изигра ролята на катализатор в тези промени.

През декември 2022 г., когато поехме председателството от Индонезия, бях написал, че трябва да бъде катализирана промяна на мисленето в следствие от Г-20. Това беше особено необходимо в контекста на интегрирането на маргинализираните стремежи на развиващите се страни, глобалния Юг и Африка.

Срещата на върха „Гласът на глобалния юг“ през януари 2023, в която участваха 125 държави, беше една от най-важните инициативи по време на нашето председателство. Беше важно упражнение за събиране на принос и идеи от Глобалния юг. Освен това, нашето председателство не само стана свидетел на най-голямото досега участие от страна на африкански държави, но също така настоя за включването на Африканския съюз като постоянен член на Г-20.

Взаимосвързаният свят означава, че нашите предизвикателства в различни области са взаимосвързани. Това е годината, която е по средата на Дневния ред 2030 г. и мнозина отбелязват с голяма загриженост, че напредъкът по ЦУР не следват плана. Планът за действие на Г-20 за 2023 г. за ускоряване на напредъка по ЦУР ще насочи бъдещата посока на Г-20 към изпълнение на ЦУР.

В Индия животът в хармония с природата е бил норма от древни времена и ние продължаваме да допринасяме с нашия дял към действията в областта на климата дори в съвремието.

Много страни от Глобалния юг са на различни етапи на развитие и действията в областта на климата трябва да бъдат допълнителни усилия. Амбициите за действия в областта на климата трябва да бъдат съчетани с действия за финансиране в областта на климата и трансфер на технологии.

Вярваме, че е необходимо да се отдалечим от чисто ограничителното отношение към това какво не трябва да се прави, към по-конструктивно отношение, фокусирано върху това какво може да се направи за борба с изменението на климата.

Високите принципи на Ченай за устойчива и издръжлива синя икономика се фокусират върху поддържането на нашите океани чисти.

От нашето председателство ще възникне Глобална екосистема за чист и зелен водород, заедно с Иновационен център за зелен водород.

През 2015 г. стартирахме Международния слънчев алианс. Сега, чрез Глобалния алианс за биогорива, ние ще подкрепим света да позволи енергийни преходи в унисон с предимствата на кръговата икономика.

Демократизирането на действията в областта на климата е най-добрият начин да се придаде импулс на движението. Точно както хората вземат ежедневни решения с оглед на дългосрочното си здраве, те могат да вземат решения за начина си на живот въз основа на въздействието върху дългосрочното здраве на планетата. Точно както йога се превърна в глобално масово движение за уелнес, ние също тласнахме света чрез Начин на живот за устойчива околна среда (LiFE).

Поради въздействието от изменението на климата, осигуряването на продоволствена и хранителна сигурност ще бъде от решаващо значение. Просото или Шрий Анна може да помогне за това, като същевременно стимулира климатично интелигентното земеделие. В Международната година на просото ние донесохме просото до световната маса. Високите принципи на Декан относно продоволствената сигурност и храненето също са полезни в тази посока.

Технологията е трансформираща, но също така трябва да бъде приобщаваща. В миналото ползите от технологичния напредък не са облагодетелствали еднакво всички слоеве на обществото. През последните няколко години Индия показа как технологията може да се използва за намаляване на неравенствата, вместо да ги разширява.

Например милиардите по целия свят, които остават без банкови услуги или нямат цифрови идентичности, могат да бъдат финансово включени чрез цифрова обществена инфраструктура (DPI). Решенията, които изградихме с помощта на нашата DPI, вече са признати в световен мащаб. Сега, чрез G20, ние ще помогнем на развиващите се страни да се адаптират, изградят и съизмерят DPI, за да отключат силата на приобщаващия растеж.

Това, че Индия е най-бързо развиващата се голяма икономика, не е случайно. Нашите прости, мащабируеми и устойчиви решения дадоха възможност на уязвимите и маргинализираните да поведат нашата история на развитието.

От космоса до спорта, икономиката до предприемачеството, индийските жени са поели водеща роля в различни сектори. Те изместиха наратива от развитие на жените към воденото от жените развитие. Нашето председателство на Г-20 работи за преодоляване на дигиталното разделение между половете, намаляване на различията в участието на работната сила и осигуряване на по-голяма роля на жените в лидерството и вземането на решения.

За Индия председателството на Г-20 не е просто дипломатическо начинание на високо ниво. Като майка на демокрацията и модел на многообразието, ние отворихме вратите към този опит за света.

Днес постигането на мащабни неща е качество, което се свързва с Индия. Председателството на Г-20 не прави изключение. То се превърна в водено от хората движение. Над 200 срещи ще бъдат организирани в 60 индийски града по територията на цялата държава, които ще бъдат домакини на близо 100 000 делегати от 125 държави до края на нашия мандат. Никое председателство никога не е обхващало такова огромно и разнообразно географско пространство.

Едно е да чуеш за демографията, демокрацията, разнообразието и развитието на Индия от някой друг. Съвсем различно е да ги изпиташ от първа ръка. Сигурен съм, че нашите делегати от Г-20 биха гарантирали за това.

Нашето председателство на Г-20 се стреми да преодолее разделенията, да премахне бариерите и да посее семената на сътрудничеството, които ще подхранват един свят, където единството надделява над раздора, където споделената съдба засенчва изолацията. Като председател на Г-20 ние обещахме да направим глобалната маса за дискусии по-широка, като гарантираме, че всеки глас ще бъде чут и всяка държава ще даде своя принос. Сигурен съм, че сме изпълнили обещанието си с действия и резултати.

CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549