Образование, кадри, реализация: Защото е важно веригата да бъде затворена

Избрано 29.07.2023 14:38 Снимка: iStock/Guliver

Образование, кадри, реализация: Защото е важно веригата да бъде затворена

През последните дни Министерство на образованието лансира няколко идеи за промени в началния и средния етап на обучение. Основно се търсят начини, които ще доведат до  подобряване на резултатите от националното външно оценяване, които през последните 2-3 години са все по-тревожни. Сред писмата, които получаваме на редакционната поща, едно пряко засяга темата за професионалните навици и подготовка на кадри за важен за икономиката на Варна отрасъл, какъвто е туризмът.

Ето какво пише наша читателка (името и e-mail адреса се пазят в редакцията – бел. ред.):

Кое е първото, което забелязвате, когато седнете в заведение и ви сервират поръчката? Аз обикновено виждам  фантастичния, дълъг и ярък маникюр на симпатичната сервитьорка. Така ми се набива в очи, че забравям да погледна храната или питието си. В такива моменти в съзнанието ми изниква спомен отпреди двадесетина години, когато бях студентка в Колежа по туризъм във Варна и едновременно с това работех като сервитьорка – ако на работа или на упражнения ме видеха с такива нокти, щяха да ме изгонят.

Вчера си говоря със сина  ми, който втора година работи лятото като администратор в престижен хотел в курортен комплекс „Златни пясъци“, без да има необходимото за това образование. Оплаква ми се, че имал проблеми с общуването с гостите. А му правело впечатление как колежката му посреща с усмивка и се справя с лекота с всякакви безумни претенции на клиентите. Момичето е със средно и висше образование в сферата на туризма.  

Отдавна не съм в този бранш, но ми стана интересно и се зачетох по темата. Бегъл поглед върху статиите в интернет показва, че един от основните проблеми в туризма е липсата на кадри. Частните случаи, които правят впечатление са, че сериозна част от този проблем е липсата на подготвени кадри.

Справка  сочи, че професионалната подготовка е почти същата, както тази отпреди 20 години. Според представители на туристическия бизнес завършващите имат основно теоретична подготовка и нямат ни най – малка представа от реалността и това ги демотивира и кара да се пренасочат към други сфери. От друга страна преподаватели в професионалните гимназии и висши училища споделят, че често срещат отказ от страна на работодатели да приемат ученици и студенти за практика в реална работна среда. Това е логично, ресторантьорите и хотелиерите се борят за оцеляване и нямат необходимите ресурси, за да предложат качествено практически обучение.

А трупането на опит чрез практическо обучение в съчетание с теоретично е всеизвестна максима, която дава добра подготовка и улеснява младежите, които да се развиват с желание в професията си.

В туристически град като нашия би следвало връзката между учебните заведения, подготвящи кадри за туризма, и работодателите в същата сфера да е приоритет на местната власт.

Читателят на ДНЕС+ повдига много важния въпрос за качеството на образованието и обвързването му с професионалната подготовка. Във Варна няколко гимназии подготвят кадри в професионално ориентирани профили, в това число и за една от най-важните за икономиката на града сфери – туризмът. Въпреки това, в началото на всеки летен сезон в медийното пространство се повдига темата за липсата на персонал по заведенията и хотелите в черноморските курорти. Изискванията на клиентите към качеството на туристическия продукт постоянно нарастват. Това диктува необходимостта от кадри, които да са готови да започнат работа с нужните професионални навици, които само да доусъвършенстват в работния процес.

През годините общинските съветници от СДС-Варна неведнъж са предлагали конкретни дейности, чрез които туристическият бранш в града да се ангажира пряко с професионалната подготовка на кадри, още докато те се обучават в профилираните паралелки в местните гимназии. Във времената на ковид ограниченията, които  в значителна степен засегнаха бизнеса на ресторантьори и хотелиери в Морската столица, по предложение и на зам.-председателя на СДС и лидер на организацията във Варна д-р Янко Станев, Общинският съвет единодушно предприе редица мерки за подпомагане и облекчаване на кризисните времена в туристическия бранш – например, временно бяха отменени или замразени отделни такси, пряко касаещи бранша.

В настоящото Народно събрание СДС-Варна изпрати като депутат в парламентарната група на ГЕРБ-СДС университетски преподавател – доц. д-р Медиха Хамза. С опита си в областта на образованието тя е член на парламентарната комисия по наука и образование. Като свой основен приоритет винаги е поставяла работата в посока повишаване на професионалните качества на младите специалисти, които Варна, като университетски град, подготвя, за да може те успешно да се реализират след завършване на висшето си образование.

Първите впечатления, които оставят новите предложения на МОН са, че  повече засягат технологични процеси в обучението в началния и среден етап, отколкото да търсят качественото му подобряване. А на Варна и държавата все повече ще са нужни реално по-добри професионалисти.

Златко Станоев

CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.27277
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.62941
USD USD 1 1.81448