Андрей Гюров си съчинява, че е човек на ЕЦБ

Избрано 10.08.2024 12:46 Снимка: ДНЕС+

Андрей Гюров си съчинява, че е човек на ЕЦБ

Оттам може дори да одобряват отстраняването му като оздравителен процес

Андрей Гюров не иска да го съди Георги Чолаков, но приема бивш заместник министър на Надежда Йорданова

Андрей Гюров иска отвод на Георги Чолаков, съдия от Върховния административен съд, председател на тричлениня състав, гледащ жалбата му срещу Българска народна банка, чийто Управителен съвет го предложи за смяна на Народното събрание, но не възразява в същия съдебен състав да участва бивш заместник-министър на правосъдието от времето, когато министър беше коалиционната партньорка Надежда Йорданова в кабинета на Кирил Петков. 

 

Става дума за съдия Юлия Ковачева. С уточнението, че не поставяме под съмнение десетилетната  ѝ практика и опит, само защото в някакъв момент е решила да допринесе към стабилността на държавата и като част от изпълнителната власт е работила за Надежда Йорданова – един от най-некомпетентните и вредни правосъдни министри, която за малко щеше да изложи на риск държавен финансов интерес за милиарди левове. В този смисъл Юлия Ковачева да присъства в нейния екип би могло да означава, както че споделя вредните възгледи на Йорданова, така и че играе ролята на „възрастният в стаята“, който пази системата от фриволността на политически еднодневки. Не твърдя нито едното, нито другото, но ако искаше БНБ, би могла да се хване за това и да поиска нейният отвод, ако търси повече сигурност за изхода от делото.

Докато Андрей Гюров не се свени да иска отвод на Георги Чолаков, аргументирайки се с изказвания на другарчето си по парламентарна група и провален политик Христо Иванов, Българска народна банка съзнава колко сериозен е упадъкът на държавността и не желае допълнително да подкопава доверието в институциите като възрази срещу присъствието на съдия Юлия Ковачева. Не е това работата на централната банка, но очевидно нейният подуправител със спрени правомощия Андрей Гюров, оплетен в неадекватността и мърлящината си, се хваща като удавник за сламка в шанса да компрометира решението на Върховния административен съд. Ако той утвърди решението на БНБ, Гюров само ще прибави още един злодей в сюжета, че срещу него има политическо преследване.

Междувременно при поредния си гастрол пред медиите, този път пред Нова телевизия, подуправителят с прекратени правомощия отново избегна неудобните въпроси, криейки се зад натуралистични примери. Преди седмици при Цветанка Ризова същият не отговори защо просто не е поискал Търговският регистър да го отпише от позициите, които фигурираха срещу името му до миналия декември, четири месеца след крайния срок да отстрани всички обстоятелства, които го поставят в несъвместимост. Нали твърди, че не ги е заемал с години. Дори е извикал свидетели в делото пред ВАС, които да го потвърдят. Защо обаче като няма касателсво към юридическите лица, Търговският регистър го представя като ангажирано лице месеци, след като е трябвало да се отпише?

Пред Цветанка Ризова Гюров заговори за правото на хората да карат колело, а днес се скри зад аналогия, че е отстранен, защото в сградата, където работел, пушенето се забранява, а той имал кутия цигари в личния си автомобил. И понеже Виктор Николаев нямаше време или не стопли, или не пожела да акцентира, големият въпрос остана без отговор. Защо името на Андрей Гюров фигурира като член на управителни органи на две неправителствени организации без да е получил разрешение за това от Управителния съвет на БНБ, както предвижда законът. Въпросът за дяловото му участие в дружество с ограничена отговорност по принцип занимава юристите – дали съдружникът не осъществява и дейност, доколкото веригата на взимането на решения е далеч по-къса, отколкото при акционерните дружества. Но не за това става въпрос.

Гюров за пореден път не обясни защо не е сторил нужното да се отпише. Ако смята, че няма проблем, защо го е сторил когато в БНБ започват проверка срещу него. Нали всичко е било точно? Или най-после се е сетил, че дължи малко приличие и привежда официалния си правен статус според Търговския регистър в съответствие с твърденията му за неангажираност с друго, освен работата в БНБ. Да се помни – четири месеца след изтичане на законовия срок да стори това. 

Щеше да е смешно, ако не беше истина

Най-жалкото в целия театър е, че Андрей Гюров постоянно се изкарва като заложник на влизането в еврозоната и човек с подкрепата на Европейската централна банка. От една страна, имало изисквания за деполитизация на централните банки и техните ръководства, а от друга политизирането им щяло да спъне напъните на България да влезе в еврозоната. 

И сега нека всеки, който не си е падал на главата твърде много, да си зададе въпроса: ако съпартийците му постоянно твърдят, че Гюров е отстранен за да не бъде в списъка с потенциалните служебни премиери, самото назначаване на Гюров като подуправител не е ли знак за политизация на централната банка. Същите партии, които одобряват конституционната реформа, одобряват и избора на Гюров за подуправител. Компетентността му няма значение. Несъвместимостите също. Важно е той да уплътни партийна квота на „Продължаваме промяната“ в списъка с потенциалните министър-председатели, добил популярност като „домовата книга“.

До момента няма нито един публично достъпен писмен или вербален знак от Европейската централна банка, че гледа с лошо око на ставащото с Андрей Гюров. Напротив, може дори да одобряват отстраняването му, както и оздравителния процес, в който изкристализира истината, че занапред, при този вид на Конституцията, за високите постове в специализирани институции като централната банка и Сметната палата ще се назначават не задължително специалисти с подходящ огромен опит и личностни качества, но и спящи партийни клетки, готови някога да поемат управлението на държавата по начин, който партиите, които ги инсталират, очакват от тях. 

Най-лошото е, че в съвременния дигитализиран свят, всяка новина, всеки коментар, моментално попадат в полезрението на търсещите програми на агенциите за медиен мониторинг. Те ги сортират и предават на клиентите си като преглед на печата няколко пъти на ден. Така не само тази статия, но и всички брътвежи на Гюров, че Европейската централна банка стои зад неговия казус, стигат до ръководителите на ЕЦБ. При всички проблеми на еврозоната – свръхзадлъжнялост, наближаваща рецесия, срив на капиталовите пазари, рекордни фалити в двигателя на Европа – Германия, рекорден спад в индекса на индустриалната активност пак в Германия, ЕЦБ оставя всичко настрана и гледа какво правят наследниците на „конекрадците край Долния Дунав“ (по Ото фон Бисмарк) с невинния Андрей Гюров, който в ефир обявява повишения на минималните задължителни резерви за случили се, а такива няма, и сравнява присъединяването към еврозоната с футболен клуб. 

И една новина, понеже малко се спомена за нея – тричленният състав на ВАС единодушно отхвърли като неоснователно искането на Гюров съдия Георги Чолаков да си направи отвод. 

Стефан Антонов за "Гласове"

CHF CHF 1 2.07713
GBP GBP 1 2.32505
RON RON 10 3.92989
TRY TRY 100 5.17894
USD USD 1 1.76408