Американски журналист: Светът се нуждае от ядрена енергия, Зеленизмът не работи

Избрано 24.04.2023 11:02 Снимка: ДНЕС+

Американски журналист: Светът се нуждае от ядрена енергия, Зеленизмът не работи

Администрацията за енергийна информация (Energy Information Administration - EIA) на Министерството на енергетиката на САЩ в своя доклад за международните енергийни перспективи за 2021 г. отбелязва тенденциите в световното енергийно предлагане, търсенето и емисиите до 2050 г., които прогнозират необходимостта от ядрена енергия.

Това пише колумнистът Тод Роял за nationalinterest.org, цитиран от вестник Труд.

Докладът предвижда световното потребление на енергия да нарасне с около 50% до 2050 г. поради силния икономически растеж, увеличения достъп до енергия и електричество и бързото нарастване на населението в страните и континентите извън Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Еквивалентът на CO2 и емисиите (CO2e), които изключват промените в емисиите от промените в земеползването и горското стопанство, се очаква да нараснат в страните от ОИСР с приблизително 5%, а в страните извън ОИСР с 35% между 2019 г. и 2050 г.

Посрещането на това прогнозирано търсене ще бъде херкулесово предизвикателство, особено ако изискваме тази енергия да бъде чиста.

Всъщност генерирането на електроенергия с нулеви въглеродни емисии, което може да дойде от ядрената енергия, е единственото мащабируемо решение, което може да отговори на необходимите изисквания (по-високо потребление на енергия, управляеми разходи, по-ниски емисии и подобрена глобална енергийна сигурност).

Към август 2020 г. флотът от ядрени реактори на САЩ се състои от 94 работещи реактора. И все пак тази цифра е изправена пред неудобните перспективи.

Скорошна загуба беше енергийният център Duane Arnold, близо до Cedar Rapids, Айова. От 2013 г. 11 ядрени реактора са затворени и са планирани за извеждане от експлоатация. Още 8 са планирани за затваряне и извеждане от експлоатация до 2025 г.

Ако тази тенденция продължи, САЩ могат да загубят повече от 10% от своя ядрен капацитет в рамките на едно десетилетие. Това е изключително озадачаващо, тъй като американската общественост „предпочита ядрената енергия като средство за намаляване на емисиите“.

Всъщност на хартия САЩ са се ангажирали с ядрената енергия като основна част от своята дългосрочна енергийна стратегия, която беше утвърдена, когато 115-ият Конгрес на САЩ прие два законопроекта за насърчаването на модерните ядрени реактори.

Вярно е, че ядрената енергетика на САЩ има предизвикателства за преодоляване, като дългите срокове за изграждане, проблемите с управлението на проектите, конкуренцията от исторически ниските цени на природния газ поради увеличените практики за кракинг и част от населението, реагиращо неблагоприятно на перспективата за ядрени реактори в техните квартали или бизнес центрове.

Бюрократичната инерция на всички нива в САЩ също оказва влияние върху реакторите от следващо поколение, наричани реактори от поколение IV (Gen IV), малки модулни реактори (small modular reactors - SMR) и микрореакторите и новите ядрени енергийни сгради, които се изграждат и внедряват.

С повече непостоянни и ненадеждни промишлени вятърни и соларни ферми, наводнили мрежите на САЩ, много комунални услуги обмислят хибриден или интегриран системен подход за подобряването на икономиката и стабилността на мрежата чрез включване на SMR в микса от електроенергия.

Министерството на енергетиката ги определя като „реактори с капацитет за генериране на електроенергия от 300 мегавата и по-малко, за разлика от средно около 1000 мегавата в съществуващите търговски реактори“.

Gen IV SMR и други усъвършенствани реактори от американски компании като TerraPower, GE Hitachi Nuclear Energy и X-energy работят в посока да бъдат по-безопасни, като намаляват разходите чрез включване на фабрично изградена модулна конструкция вместо изграждането u на място, и работят без необходимостта от свързани с безопасността резервни електрически системи и регулиране на електрическата мощност, за да се отговари на търсенето, водещо до стабилизиране на мрежата и използването на различни охлаждащи течности без водата (като олово-бисмут, течен метал, хелий и сол); и произвеждат по-малко ядрени отпадъци.

По същия начин скоро на пазара ще навлязат реактори с бързи неутрони от поколение IV, които „могат да изгарят дълготрайните актиниди, които се възстановяват от използваното гориво извън обикновените (с водно охлаждане) реактори“. Така ще бъдат постигнати нулеви въглеродни емисии по време на генерирането на базов товар и нулеви ядрени отпадъци.

Санкционирано от Министерството на енергетиката проучване за въздействието върху икономиката и работните места от внедряването на SMR изчислява, че „стандартен SMR от 100 мегавата и струващ $500 млн. за производство и инсталиране, ще създаде близо 7000 работни места и ще генерира $1,3 млрд. продажби, $404 млн. приходи (ведомостите за заплати).) и $35 млн. от косвени бизнес данъци“. Всяка ядрена централа е уникална по своя дизайн и изграждане, но това са окуражаващи цифри за напредъка на SMR както в САЩ, така и в световен мащаб.

Освен това гъвкавостта, която предлагат тези усъвършенствани реактори, е важна за селските електрически кооперации, отдалечените общински агенции и изолираните военни инсталации. Намаленото време за изграждане е може би най-важният момент, тъй като в съчетание с по-ниски оперативни разходи, това би позволило на съвременните и на бъдещите реактори да бъдат конкурентоспособни по отношение на разходите с електроцентрали, работещи с природен газ, и субсидираните от данъкоплатците възобновяеми източници на електроенергия.

Усъвършенстваните реактори и електроцентрали, които се разработват в САЩ и в световен мащаб, представляват разнообразие от размери, технологични опции и сценарии за разполагане. Всеки проект може да бъде дефиниран от разнообразието от генерирана електроенергия - варираща от десетки мегавати в отдалечени места до стотици мегавати за производството на електроенергия, технологична топлина, обезсоляване или други промишлени цели.

Определянето на SMR и другите реактори от поколение IV ще се променя непрекъснато с напредването на новите проекти, опциите за позициониране и технологиите, когато проектите със SMR биха могли евентуално да използват лека вода като охладител или други водни охладители.

Ядрената енергия е жизненоважна за бъдещето на околната среда. Използването на въглища в световен мащаб нараства, което нарушава обещанията на COP 27 за намаляването на емисиите на CO2 и метан. Китай и Индия се ангажираха да увеличат използването на въглища за неопределено време. И двете страни купуват увеличени количества изкопаеми горива от Русия с голяма отстъпка.

По същия начин възобновяемите енергийни източници не са технологично в състояние да посрещнат растящата нужда от електричество и по-високото потребление на енергия в Китай, в Индия, и в останалата част от Азия и нарастващото население на Африка.

Само ядрената енергия има способността за надеждно базово генериране на електроенергия, като същевременно произвежда нулеви въглеродни емисии, за да се противопостави на нарастващото търсене на енергийна сигурност и намаляване на емисиите.

Използването на ядрената енергия; особено напредналата ядрена технология е подходящият отговор на енергийната мека сила на руската войнственост и управлението на околната среда за глобалния ред след Втората световна война, воден от САЩ, за да продължи това неотслабващо.

CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147