ЕС и Свят 16.11.2025 14:50 Снимка: ДНЕС+
Орбан: Путин иска да прекрати конфликта в Украйна възможно най-бързо! Европа не е застрашена
Турският външен министър Хакан Фидан смята, че войната е към своя край
Унгарският премиер Виктор Орбан смята, че въоръженият конфликт в Украйна ще приключи в обозримо бъдеще, руският президент Владимир Путин е заинтересован от установяване на мир, а страните от НАТО не трябва да се страхуват от руска атака.
„Мисля, че сме много близо до постигане на мир“, каза той по отношение на Украйна в разговор с Матиас Дьопфнер, изпълнителен директор на германската медийна група Axel Springer, в предаването му, което се излъчи в YouTube вечерта на 15 ноември.
Премиерът не обясни на какво се основава прогнозата му, но отбеляза, че прекратяването на украинския конфликт изисква „единна позиция на Запада“. Междувременно, каза той, президентът на САЩ Доналд Тръмп полага усилия за постигане на мир, докато лидерите на ЕС настояват Украйна да продължи военните действия, за да осигури по-благоприятни условия на бойното поле.
На въпроса дали Путин се интересува от мирни преговори, Орбан отговори: „Да“. На въпроса защо, премиерът отговори: „Защото войната има цена“. Според него тази цена се изразява в човешки животи и икономически загуби.
Орбан смята, че предвид това Русия би искала да прекрати конфликта възможно най-бързо, но същевременно се стреми да постигне собствените си цели. След като това се случи, „няма да има смисъл да продължава войната“, каза той, отговаряйки утвърдително на въпроса дали Москва ще може да поеме контрол над цялата територия на Донбас.
Орбан потвърди, че остава убеден, че е невъзможно да се победи Русия, защото е ядрена сила. Същевременно той заяви, че Русия отстъпва на НАТО по конвенционални оръжия и следователно членовете на алианса не трябва да се страхуват от атака от нейна страна. Според ръководителя на унгарското правителство западните страни трябва да бъдат военно силни, но силата им трябва да бъде демонстрирана на масата за преговори.
Турският външен министър Хакан Фидан смята, че украинският конфликт в момента е към своя край.
„В момента, според мен, тази война е най-близо до спиране. Виждаме, че всички условия за прекратяване на огъня вече са назрели“, каза той по телевизионния канал A Haber.
Фидан заяви, че е необходимо да се „проведат необходимите преговори и да се предприемат действия“.
„Имаме предложения по този въпрос. Надявам се, че те ще бъдат приложени“, добави външният министър.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.12937 |
GBP
|
1 | 2.21098 |
RON
|
10 | 3.8462 |
TRY
|
100 | 3.96669 |
USD
|
1 | 1.67911 |
Последни новини
- 16:50 Кой пази Лондонската кула?
- 16:37 Украйна иска размяна на 1200 военнопленници с Русия
- 16:24 Чили гласува за парламент и президент - комунистка срещу ултраконсервативен юрист
- 16:12 Президентът на Финландия Александър Стуб: Войната в Украйна няма да свърши скоро
- 16:01 "Сънди таймс": Великобритания помогнала за откриването на над 600 украински деца, отведени от Русия
- 15:48 Любомир Каримански: В България проблемът е, че политическото лицемерие надделява
- 15:37 Зеленски: Украйна ще получава втечнен природен газ от Гърция за 2 милиарда евро
- 15:26 Любомир Дацов: Бюджет 2026 допълнително стимулира негативни процеси