За първи път жена оглавява британското киберразузнаване

ЕС и Свят 11.04.2023 19:23 Снимка: ДНЕС+

За първи път жена оглавява британското киберразузнаване

За първи път Великобритания назначи жена за директор на Службата за киберразузнаване, съобщава "Ройтерс".

Ан Кийст-Бътлър застава начело на разузнавателната служба, натоварена със задачата да защитава страната от терористи, киберпрестъпници и злонамерени чужди сили.

Тя ще поеме поста през май, наследявайки Джереми Флеминг, който се оттегля след шестгодишен мандат.

Британският външен министър Джеймс Клевърли, който избра Кийст-Бътлър за поста, заяви, че тя има впечатляващ опит в сърцето на мрежата за национална сигурност на Великобритания. Ан ще използва богатия си опит, за да помогне за безопасността на британската общественост, подчерта той.

Понастоящем Кийст-Бътлър е заместник-генерален директор на британското вътрешно разузнаване, известно като MI5.

Службата за киберразузнаване (GCHQ) е основната британска агенция за подслушване и поддържа тясна връзка с Агенцията за национална сигурност на САЩ, както и с партньори в Канада, Австралия и Нова Зеландия в разузнавателен съюз, наречен "Петте очи".

GCHQ, сформирана в началото на 20-ти век след избухването на Първата световна война, следва примера на MI5, като три десетилетия по-късно също назначава жена за свой ръководител.

Стела Римингтън стана първата жена, оглавила MI5 през 1992 г., и се смята, че именно тя е вдъхновила избора на Джуди Денч за ролята на "М" - ръководител на британската служба за външно разузнаване, известна като MI6, във филмите за Джеймс Бонд няколко години по-късно.

Службата за киберразузнаване работи съвместно с MI6, MI5, полицията, правителствения отдел по отбрана и задгранични партньори, както и с частния сектор и академичните среди.

CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549