ЕС и Свят 19.04.2024 13:39 Снимка: ДНЕС+
Турция има нова цел: 60 млрд. долара приходи от туризъм и 60 млн. туристи
Турция си е поставила за цел през 2024 г. да постигне 60 млрд. долара приходи от туризъм и 60 милиона туристи, заяви пред Анадолската агенция председателката на Турската асоциация на хотелиерите (TÜROB) Мюбера Ересин.
Увеличението от 12 процента на броя на туристите в Турция през първите два месеца на тази година подкрепя тези наши очаквания. Сигналите от изложенията за международен туризъм са положителни и ние очакваме увеличение на заетостта в хотелите, заяви Мюбера Ересин пред Анадолската агенция.
По думите й туризмът в Турция се е развил от два милиона туристи на 50 милиона годишно. Инвестициите в сферата на туризма са достигнали близо 90 млрд. долара, а броят на заетите в сектора е нараснал на близо 1,5 милиона души, каза председателката на Турската асоциация на хотелиерите.
"Нашата цел е да достигнем 60 млрд. долара приходи и 60 милиона туристи тази година, в съответствие с целта на министерството на културата и туризма, и ние вярваме, че този сектор ще продължи да постига своите цели и да оказва силна подкрепа на икономиката, заетостта и развитието на Турция", посочи Мюбера Ересин.
Фируз Баглъкая, председател на Асоциацията на турските туристически агенции (TÜRSAB), потвърди целта за броя на туристите.
"Годишно се правят близо 1,5 милиарда международни пътувания, а тъй като туризмът е изключително стратегически сектор благодарение на структурата си, създаваща заетост и добавена стойност, конкуренцията в сектора нараства с всеки изминал ден в световен мащаб", каза Фируз Баглъкая пред Анадолската агенция.
Той отбеляза, че разпределението на туристи в Турция е съсредоточено главно в три или четири града и това трябва да се промени.
"Трябва да привлечем туристи от групите с високи доходи и да увеличим дела на туризма с висока стойност, като културен, здравен туризъм и други", отбеляза Баглъкая.
Той каза, че Турция се стреми да приеме в бъдеще 100 милиона туристи и с тази цел развива сектора. По думите му това ще доведе и до най-малко двойно увеличение на заетите в сектора.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09157 |
GBP
|
1 | 2.23166 |
RON
|
10 | 3.84031 |
TRY
|
100 | 3.88827 |
USD
|
1 | 1.66086 |
Последни новини
- 14:34 ПП-ДБ не искат разглеждане на редовен бюджет в НС, обявиха се и за нов протест
- 14:25 Купуваме еднодневни винетки от 3 февруари
- 14:16 МВнР: България ще участва конструктивно в намиране на решение за финансиране за Украйна
- 14:11 Daily Express: Руският "Орешник" вече е в Беларус, може да унищожи Лондон за 8 минути
- 14:07 Фон дер Лайен: Авоарите на Русия ще са блокирани, докато не спре войната и не плати репарации
- 13:58 Общинските съветници Кателиев и Стефанов излизат с гаранции от 200 и 150 хил. лв.
- 13:49 Захарова: Всеки, който се окаже близо до "спяща мечка", трябва да се запита как се е озовал там
- 13:40 Тръмп притиска страните от ЕС да не използват замразените руски активи за финансиране на Украйна