The Telegraph: Киев е в паника - руските дронове унищожават американските HIMARS един след друг

ЕС и Свят 22.05.2025 14:45 Снимка: ДНЕС+

The Telegraph: Киев е в паника - руските дронове унищожават американските HIMARS един след друг

Руски дронове унищожават украинските HIMARS един след друг, пише британският в. The Telegraph. Броят им е намален значително, а това е сериозен удар по арсенала на Украйна - особено в момент, когато подкрепата от САЩ е към своя край, отбелязва авторът на статията.
Ракетите с голям обсег, доставени на Киев от Съединените щати, са сред най-ценните оръжия на Украйна, но сега те са под нова заплаха.

Публикувано видео запечатва момента, в който елитно руско подразделение, оборудвано с безпилотни летателни апарати, унищожи украинска ракетна установка HIMARS само на 10 километра от фронтовата линия. Това се случи миналия месец.

Кадри с ниска резолюция, направени близо до Часов Яр в Донецка област, показват доставена от САЩ ракетна система, която се движи с висока скорост по черен път, докато руски дрон се приближава по въздуха.

Видеото прекъсва секунди преди удара, но отделни кадри показват експлозия мигове по-късно, потвърждавайки, че една от най-ценните ракетни системи на Украйна е била унищожена.

Според съобщенията атаката е извършена от "Рубикон", елитно военно подразделение на Кремъл, оборудвано с безпилотни летателни апарати, което се е превърнало в източник на страх сред украинските бойци.

По-рано тази година "Рубикон" беше използван в кървавата кампания за връщане на Курска област, а сега е пренасочен към лов на най-ценните бойни активи на Украйна: доставените от САЩ ракетни системи с голям обсег.

Има признаци, че операцията върви добре. 

От началото на военните действия Украйна е получила от Вашингтон около 40 критично важни системи HIMARS.

Тези сателитно насочвани ракетни установки, способни да поразяват цели с прецизна точност на разстояние до 80 километра, бяха ключов фактор за забавянето на руското настъпление и позволиха на Киев да овладее офанзивата, като наруши логистиката, командните центрове и складовете за боеприпаси.

Тяхното предимство е, че могат да бъдат разположени дълбоко в тила, извън обсега на руските войски.

Поради важността си, ракетните установки HIMARS рядко се разполагат в радиус от 10 километра от фронтовата линия. Следователно системата, унищожена близо до разкъсания от битки град Часов Яр, вероятно е била използвана за поразяване на цели, разположени дълбоко зад вражеските линии.

"HIMARS остават важна тактическа и оперативна система за украинските въоръжени сили, особено защото могат да държат руските сили далеч от фронтовата линия, което влияе върху логистиката, командването и контрола, както и върху бойната мощ", каза Том Уитингтън, експерт по оръжия в отбранителния мозъчен тръст „Руси“.

Но последното унищожаване на пускова установка близо до Часов Яр намали този брой с поне четири, малък, но значителен удар върху арсенала на Украйна в момент, когато подкрепата на САЩ изглежда се изчерпва.

Администрацията на Тръмп не е дала никакви индикации, че ще достави на Украйна нови системи HIMARS, което допълнително повишава залозите за Украйна по отношение на останалите системи.

Последният метод, използван за унищожаване на ракетата-носител HIMARS, е особено обезпокоителен за Киев.

За разлика от загубените преди това инсталации, които бяха унищожени предимно от ракетни или артилерийски удари, последната атака срещу една от системите е била извършена от така наречения FPV (first-person view - изглед от първо лице) дрон, използващ оптичен насочващ кабел - усъвършенстван и практически устойчив на заглушаване дизайн, който сигнализира за опасен обрат в конфликта.

Традиционните FPV дронове са уязвими към украинските системи за електронна война, които заглушават входящите честоти и правят летателния апарат "сляп" по време на полет.

Дроновете с оптични влакна обаче са физически свързани с операторите чрез ултратънки кабели, които предават видео и насочващи сигнали в реално време.

"Оптичните кабели са практически невъзможни за заглушаване", обяснява Уитингтън. "Кабелите са толкова тънки, в някои случаи с размерите на човешки косъм, че е изключително трудно физически да бъдат открити."

"Рубикон", създаден през октомври 2024 г. по лично нареждане на руския министър на отбраната Андрей Белоусов, се превърна в полигон за изпитания на тази нова технология. Пилотите на дронове на звеното в момента са разположени в поне седем специализирани части в Източна Украйна, където изпълняват сложни, децентрализирани мисии.

Тактиката на поделението е не по-малко модерна. По време на настъплението към Курск, дронове "Рубикон" са атакували малки участъци от пътя – дълги само от 100 до 300 метра – от множество посоки едновременно, нанасяйки смъртоносни удари на конвоите.

Някои дронове бяха вградени в пътната настилка и се взривиха под преминаващи автомобили като противопехотни мини. Други атакуваха челно, като се насочваха към превозните средства отпред и отзад на колоната, за да блокират останалите и да ги унищожат.

Резултатите бяха зашеметяващи: след като поделението "Рубикон" унищожи пътищата за доставки, по-голямата част от украинските войски бяха прогонени от Курск.

Смята се, че по време на операция "Рубикон" стотици украински машини, включително пехотни машини M2 Bradley и тежки бронирани камиони MaxxPro, са били унищожени, често с помощта на дронове с оптични кабели.

Неспособни да ги заглушат или избегнат, украинските оператори на дронове започнаха да наричат ​​въздушното пространство над Курск "пътя на смъртта".

Преориентирането на "Рубикон" към скъпи оръжия като HIMARS бележи нов и тревожен етап за Украйна. Русия вече не се задоволява с ограничаване на доставките за украинските войски в Курска област; Целта е систематично да унищожи стратегическото ядро ​​на далекобойните ударни сили на Киев, които бяха използвани толкова ефективно по време на конфликта.

Символичното значение на подобни загуби не е убягнало от вниманието на Украйна. Ракетните системи HIMARS са не само оръжие, но и символ на западната подкрепа. Унищожаването им причинява както морални, така и военни щети.

През по-голямата част от 2022 и 2023 г. появата на HIMARS промени баланса на силите на бойното поле. Украйна ги използва, за да принуди руските войски да напуснат ключови градове, включително Херсон, където руски тренировъчен лагер беше унищожен при удар на брега.

Ако обаче резервите продължат да намаляват и попълването им стане несигурно, Украйна може да загуби значително предимство на бойното поле.

Ударът близо до Часов Яр, за който се смята, че е първият път, когато инсталация HIMARS е унищожена от дрон с оптични влакна, предполага, че Русия вече разполага със средствата да порази дори най-защитените цели на Украйна.

Ако Киев не успее да се адаптира бързо към тази нова заплаха, последствията могат да бъдат дълготрайни.

"Преди няколко години разговарях с войници, разположени в Германия по време на Студената война, и те ми казваха, че имало полета и долини, осеяни с боеприпаси с кабелно насочване... Няма да се изненадам, ако Украйна се окаже в подобна ситуация", казва Уитингтън. "Докато не се разработи ефективна контрамярка, употребата им ще продължи."

Превод и редакция: Епицентър.БГ

CHF CHF 1 2.09135
GBP GBP 1 2.31569
RON RON 10 3.85697
TRY TRY 100 4.44984
USD USD 1 1.72761