Саудитска Арабия предупреждава САЩ: Израелската инвазия в Газа може да бъде катастрофална

ЕС и Свят 28.10.2023 10:10 Снимка: ДНЕС+

Саудитска Арабия предупреждава САЩ: Израелската инвазия в Газа може да бъде катастрофална

Саудитски официални лица твърдо предупредиха Съединените щати през последните дни, че едно израелско сухопътно нахлуване в Газа може да бъде катастрофално за Близкия изток, пише "Ню Йорк Таймс".

Те предадоха това на висши служители на САЩ в множество разговори, според саудитски служител и втори човек, запознат с дискусиите.

Напрежението се разпространи навън от ивицата Газа. Основните стоки като вода и гориво са все по-оскъдни, докато Израел бомбардира и обсажда анклава в отговор на атаката срещу Израел на 7 октомври от Хамас, въоръжената палестинска групировка, която управлява Газа.

Един служител на администрацията на Байдън каза, че е очевидно, че саудитците не искат израелска инвазия в Газа. Саудитски служители също предадоха предупрежденията за сухопътна война на американските законодатели. Американският служител, както и двамата души, запознати със саудитските предупреждения, всички поискаха да не бъдат назовавани поради чувствителността на въпроса.

Сенатор Ричард Блументал, демократ от Кънектикът и член на Комитета по въоръжените сили, беше един от 10-те сенатори, които се срещнаха миналия уикенд с престолонаследника принц Мохамед бин Салман, фактическият владетел на кралството, в саудитската столица Рияд.

"Ръководството на Саудитска Арабия се надяваше, че наземна операция може да бъде избегната от съображения за стабилност, както и загуба на живот", а саудитски служители предупредиха, че това би било "изключително вредно", каза Блументал.

Съединените щати многократно са отстоявали правото на Израел на самоотбрана след атаката на Хамас, която уби повече от 1400 души в Израел.

"Нека няма съмнение", каза наскоро президентът Байдън. "САЩ пазят гърба на Израел."

В същото време Байдън поиска от Израел да забави инвазията, казаха американски служители, поради редица причини, включително печелене на повече време за преговори за заложници, получаване на повече хуманитарна помощ в Газа и по-добро военно планиране. Има признаци също така, че премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се колебае относно инвазия.

Белият дом отказа коментар.

В разговор тази седмица принц Мохамед и Байдън "се договориха да продължат по-широки дипломатически усилия за поддържане на стабилността в региона и предотвратяване на разширяването на конфликта", се казва в изявление на Белия дом във вторник, в което не се споменават дискусии за наземна инвазия.

След период на дълбоко обтегнати отношения принц Мохамед и президентът Байдън намериха общ език по-рано тази година относно проучването на потенциална сделка, в която Саудитска Арабия ще признае Израел и ще установи дипломатически връзки. Байдън и неговите висши помощници бяха нетърпеливи да постигнат споразумение, твърдейки, че то ще промени Близкия изток. Но те също така признаха многото трудности в дипломацията.

Много арабски правителства, включително Саудитска Арабия, отдавна отказват да установят дипломатическа връзка с Израел преди създаването на палестинска държава. Но през последното десетилетие това изчисление се промени, тъй като авторитарните лидери в региона претеглят негативното обществено мнение към отношенията с Израел спрямо икономическите ползи и ползите за сигурността - и това, което биха могли да получат от Съединените щати в замяна.

През 2020 г. Бахрейн, Мароко и Обединените арабски емирства установиха връзки с Израел съгласно споразумение, наречено "Авраамови споразумения", с посредничеството на администрацията на Тръмп. Тези сделки бяха непопулярни сред обикновените хора в региона - където палестинската кауза остава силен обединяващ вик - и станаха още по-непопулярни с времето, когато израелското правителство се обърна още повече надясно и разшири селищата на Западния бряг.

От самото начало дискусиите между администрацията на Байдън и Саудитска Арабия, политическата тежка категория в арабския свят, бяха по-обширни и деликатни от разговорите от ерата на Тръмп за тези по-ранни споразумения.

Саудитски официални лица казаха, че биха били готови да обмислят нормализиране с Израел само в замяна на ползи, предоставени от Съединените щати: американско-саудитски пакт за взаимна отбрана, американска подкрепа за саудитска гражданска ядрена програма и повече продажби на оръжия от САЩ.

Американски и саудитски служители също проведоха дискусии относно отстъпките, които Израел може да трябва да направи на палестинците. Но в интервю за Fox News миналия месец принц Мохамед сякаш сигнализира, че те може да не получат палестинска държавност.

Тогава Хамас нападна Израел и Израел отговори, като обсади повече от два милиона палестинци, които живеят в Газа, спря вода и електричество и бомбардира анклава с въздушни удари.

В четвъртък министерството на здравеопазването на Газа публикува имената на 6747 души, за които каза, че са били убити от началото на войната, като добави, че други 281 тела все още не са идентифицирани.

Яростни протестиращи излязоха по улиците в Близкия изток, за да изразят солидарност с палестинците, осъждайки Израел и Съединените щати. Саудитски официални лица осъдиха обсадата на Израел и призоваха за прекратяване на огъня - дори когато се опитаха да запазят националния разказ на кралството, фокусиран върху плановете на принца да превърне Саудитска Арабия в глобален бизнес център.

И все пак на лични срещи и разговори с американски официални лица саудитските лидери представиха далеч по-категорично послание. Принцът и други саудитски официални лица бяха със зловещ тон с делегацията на Сената, казаха Блументал и сенатор Линдзи Греъм, републиканецът от Южна Каролина, който помогна за организирането на посещението.

Принцът "разбира, че това е акт на терор", каза Греъм, имайки предвид атаката на Хамас срещу Израел. "Но той би искал премерен отговор, който няма да прерасне в по-дълъг и по-дълбок конфликт."

Учени, които изучават Хамас, предупредиха, че всеки опит за елиминиране на групировката, както Израел обеща да направи, може да посее семената за повече насилие и екстремизъм.

Едно нахлуване може също така да подхрани безредиците в съседните страни и може да бъде особено дестабилизиращо за правителствата, които вече се борят да овладеят недоволството от икономическа болка или политически репресии, като Бахрейн, Египет и Йордания.

Иран отдавна подкрепя Хамас, а подкрепяните от Иран регионални милиции, враждебни на Израел, заплашиха да отворят нови фронтове във войната, в зависимост от военния отговор на Израел. Саудитска Арабия е потенциална цел.

От началото на войната саудитските официални лица се върнаха към конкретни призиви за съществен израелско-палестински мирен процес и за създаването на палестинска държава със столица Йерусалим.

"Ако не сме готови да преодолеем всички трудности, всички предизвикателства, цялата история, която е замесена в този проблем, тогава никога няма да имаме истински мир и сигурност в региона", коментира принц Фейсал бин Фархан, Саудитският външен министър.

Въпреки ескалиращото насилие, изглежда, че американските и саудитските официални лица се надяват на споразумение за нормализиране с Израел.

Без тази официална стъпка ограничените връзки, които съществуват между двете страни - разделени от няколко десетки километра път път през Йордания - остават до голяма степен тайни.

Сенаторите казаха, че са оставили Рияд с впечатлението, че саудитските лидери все пак биха искали да признаят Израел, когато настъпи подходящият момент.

Американски и израелски служители често определят нормализирането като начин да се помогне за ограничаването на Иран.

Иран е най-известният регионален съперник на Саудитска Арабия. Принц Мохамед започна катастрофална водена от Саудитска Арабия военна интервенция в Йемен през 2015 г., целяща да прогони подкрепяните от Иран бунтовници хути, които въпреки това остават твърдо на власт там.

Но престолонаследникът, който се надпреварва да диверсифицира зависимата от петрола икономика на кралството, наскоро преследва по-малко агресивен подход и се стреми да изгради мостове. По-рано тази година той възстанови дипломатическите отношения с Иран. Блументал обаче каза, че пакт между Саудитска Арабия и Израел изглежда малко вероятен, преди Израел да "приключи своята операция".

По време на разговора във вторник принц Мохамед и Байдън "потвърдиха колко е важно да се работи за устойчив мир между израелци и палестинци веднага щом кризата отшуми", се казва в изявлението на Белия дом.

Принц Мохамед подчерта спешната необходимост от спиране на военните операции и връщане към мирен процес, за да се гарантира, че палестинците "получават своите законни права", каза саудитското правителство в собственото си изявление. Нито едно изявление не споменава палестинска държава.

Потенциалната сделка, върху която са работили саудитски служители преди войната, включваше път към държава за палестинците, каза човекът, запознат с преговорите.

Оформянето на перспективата за изграждане на връзки с Израел като начин за получаване на по-големи права за палестинците може да позволи на принц Мохамед да ограничи обществената реакция в собствената си страна, където враждебността към Израел и подкрепата за палестинците са широко разпространени.

В отговор на въпроси относно саудитските предупреждения Държавният департамент каза, че "въпреки че дипломатическите усилия на САЩ в момента са фокусирани върху непосредствената криза, ние оставаме ангажирани с дългосрочната цел за по-стабилен, проспериращ и интегриран регион на Близкия изток, включително чрез нормализиране и напредък на решение с две държави."

Преди атаките на Хамас обаче американски служители и анализатори във Вашингтон, информирани за разговорите, казаха, че американско-саудитските дискусии са били фокусирани главно върху саудитските изисквания за сигурност на Съединените щати. Тези служители и анализатори казаха, че не е имало подробно обсъждане на палестинския въпрос.

В есе на Джейк Съливан, съветник по националната сигурност на САЩ, публикувано на сайта Foreign Affairs тази седмица, се казва, че американските служители са "ангажирани с решение с две държави".

Но редакторите бяха позволили на Съливан да пренапише по-ранна версия на есето от преди атаките на 7 октомври. Оригиналната версия, публикувана в печатното издание на списанието, не споменава палестинската страна. Той просто каза, че въпреки че напрежението между Израел и палестинците продължава, администрацията на Байдън е "деескалирала кризите в Газа".

CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549