
ЕС и Свят 27.04.2024 19:19 Снимка: ДНЕС+
„Уолстрийт джърнъл“: Американското разузнаване смята, че Путин вероятно не е наредил Навални
Американски разузнавателни агенции съобщиха, че руският президент Владимир Путин вероятно не е наредил опозиционният политик Алексей Навални да бъде убит в арктически затворнически лагер през февруари, пише днес „Уолстрийт джърнал“, цитиран от Ройтерс и БТА.
47-годишният Навални беше най-яростният критик на Путин в Русия. Неговите сътрудници, които властите окачествиха като екстремисти, обвиниха Путин, че го е убил и казаха, че ще предоставят доказателства за твърденията си.
Кремъл отрича да е замесен в случая. Миналия месец Путин нарече смъртта на Навални „тъжна“ и посочи, че е бил готов да размени осъдения политик за затворник, излежаващ присъда на Запад, при условие, че Навални никога няма да се върне в Русия. Сътрудниците на покойния опозиционер признаха, че са били водени такива разговори.
„Уолстрийт джърнал“ цитира неназован запознат източник, според който американските разузнавателни агенции са достигнали до заключението, че Путин вероятно не е издавал заповед Навални да бъде убит през февруари.
Той казва още, че Вашингтон не е освободил руския лидер от цялостната отговорност за смъртта на Навални, като се има предвид, че опозиционният политик е бил мишена на руските власти в продължение на години, хвърлен е в затвора по обвинения, които според Запада са политически мотивирани, и е бил отровен с нервнопаралитично вещество през 2020 г.
Кремъл отрича да има участие в отравянето през 2020 г.
Ройтерс не може независимо да потвърди твърденията на „Уолстрийт джърнал“. Вестникът се позовава на източници, според които констатацията е „широко приета в разузнавателната общност и споделена от няколко агенции, включително Централното разузнавателно управление, Службата на директора на националното разузнаване и разузнавателния отдел на Държавния департамент“.
Оценката на САЩ се основава на редица сведения – класифицирани разузнавателни данни, както и анализ на публични факти, включително периодът, в когато е настъпила смъртта на Навални, и как тя е засенчила преизбирането на Путин през март, посочва вестникът, позовавайки се на някои от своите източници.
Изданието цитира Леонид Волков, високопоставен сътрудник на Навални, който нарича заключенията на САЩ наивни и нелепи.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10259 |
![]() |
1 | 2.2543 |
![]() |
10 | 3.84431 |
![]() |
100 | 4.01156 |
![]() |
1 | 1.67897 |
Последни новини
- 21:02 Хороскоп за петък, 17 октомври 2025 г.
- 20:57 Белият дом: Тръмп и Путин ще се срещнат в Будапеща
- 19:36 Иво Сиромахов става преподавател в Бургас
- 19:30 Кметът на Варна Благомир Коцев остава в ареста, реши шести състав на съда
- 19:28 Затварят за движение Дунав мост на 4 ноември
- 19:21 Нетаняху: Войната все още не е приключила
- 19:14 Гроздан Караджов: Инвестираме 1,5 млрд. евро в модернизацията на жп линията София – Гюешево
- 19:07 Над 200 000 крайбрежни жилища в Нова Зеландия са застрашени заради климатичните промени