ЕС и Свят 08.11.2023 11:39 Снимка: ДНЕС+
САЩ обвини Русия в захранване на медии в Латинска Америка с пропаганда
Съединените щати обвиниха Русия, че финансира кампания за дезинформация в Латинска Америка, която захранва медиите с пропаганда и фалшиви новини, насочени към отслабване на подкрепата за Украйна и засилване на анти-САЩ и антинатовски настроения.
Това се казва в изявление на Държавния департамент във вторник, предаде "Ройтерс".
Русия използва медийни контакти в Аржентина, Боливия, Чили, Колумбия, Куба, Мексико, Венецуела, Бразилия, Еквадор, Панама, Парагвай, Перу и Уругвай, става ясно още от изявлението.
Според САЩ "кампанията за манипулиране на информация" е координирана от три руски организации- The Social Design Agency (SDA), Institute for Internet Development и Structura. Държавният департамент ги нарече фирми за "влияние срещу наемане", които са кооптирали местни медии и влиятелни лица в Латинска Америка.
Екипите в Русия създават съдържание, което се изпраща на "култивирани" журналисти за преглед, редактиране и в крайна сметка публикуване в медиите, твърди САЩ.
Пример за такива медии, които разпространяват материала според Държавния департамент, са онлайн изданията на испански език, както Pressenza- регистриран в Еквадор и базираната в Чили El Ciudadano.
Припомняме, Европейският съюз наложи санкции на SDA и Structura през юли, като ги обвини в разпространение на пропаганда в подкрепа на войната на Русия срещу Украйна.
На 20 октомври САЩ публикува разсекретена оценка на разузнаването, изпратена до повече от 100 правителства, в която се казва, че Москва използва шпиони, социални медии и руски държавни медии, за да подкопае общественото доверие в почтеността на демократичните избори.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 18:34 Откриха цял град от византийската епоха в египетския оазис Дахла
- 18:23 Здравка Евтимова: Неграмотността е днешното робство
- 18:11 НАП установи нарушения във всеки трети проверен обект по Черноморието
- 18:00 Машинист видял издирваната Наталия на 30 км от мястото на изчезването ѝ
- 17:49 Географията на осминафиналите: Европа - Южна Америка 7:4. Два отбора веят флага на Африка
- 17:37 Путин към Тръмп на 4 юли: Скъпи Доналд, приеми искрените ми поздравления за 250 г. САЩ
- 17:26 Повдигнаха обвинение за умишлена безстопанственост на шефа на ВиК - Бургас
- 17:15 Все още няма следа от 11-годишната Наталия, отвлечена от бившия мъж на майка ѝ