
ЕС и Свят 14.01.2022 17:26 Снимка: ДНЕС+
САЩ и техни сюзници приветстваха референдума в Сърбия за конституционни промени
САЩ и някои от техните ключови съюзници приветстваха референдума в Сърбия на 16 януари за конституционни промени "като ключова стъпка за укрепване на независимостта на съдебната система", информира "Ройтерс".
Държавният департамент на САЩ днес публикува съвместно изявление на Франция, Германия, Италия, Великоблитания, САЩ и Европейския съюз.
"Със съжаление отбелязваме, че правителството на Косово не е позволило на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) да събира бюлетини от имащи право на глас избиратели, които живеят в Косово, за предстоящия референдум", подчертаха страните, призовавайки Косово да позволи на сърбите в страната да упражняват своя вот.
В края на миналата година сръбските депутати одобриха референдум на 16 януари за изменения в конституцията, които ще деполитизират назначаването на прокурори и съдии, за да помогне Сърбия да се квалифицира за евентуално присъединяване към Европейския съюз./news.bg
Още по темата
![]() |
1 | 2.11899 |
![]() |
1 | 2.25378 |
![]() |
10 | 3.84718 |
![]() |
100 | 4.01514 |
![]() |
1 | 1.68504 |
Последни новини
- 20:13 Хороскоп за четвъртък, 23 октомври 2025 г.
- 19:35 5 реални експеримента и чудовищните им последици: От мишки до заблудите на AI
- 19:27 Повдигнаха обвинение на 15-годишния ученик, пребил 13-годишно момче в Пловдив
- 19:20 Осъдиха ученици, изнасилвали учителка в продължение на месеци в Австрия
- 19:13 Златото спря възходящата тенденция с най-големия спад в цената за десетилетие
- 19:06 Защо Windows 11 е капан за поверителността
- 19:01 Кметът на Пазарджик отстрани от длъжност заместничката си и съпартийка Таня Колчакова
- 18:57 Путин награди Никита Михалков с най-високото отличие на Русия