
ЕС и Свят 15.01.2023 10:33 Снимка: ДНЕС+
Премиерът на Япония: В Украйна се решава и бъдещето на Азия
Японският министър-председател Фумио Кишида заяви, че изходът от украинския конфликт може да определи бъдещето на Азия, съобщи Би Би Си.
Британската медия уточни, че Фумио Кишида е на посещение във Вашингтон.
"Уроците от Украйна означават, че сигурността на Европа и Азиатско-тихоокеанския регион са неразделни. [...]
Ситуацията в Япония и около нея става все по-сериозна с опитите за едностранна промяна на статуквото в Източнокитайско и Южнокитайско море със сила и с нарастващата ядрена и ракетна активност от Северна Корея", каза Фумио Кишида.
Той пристигна във Вашингтон малко след като Япония обяви, че удвоява военния си бюджет заради действията на Северна Корея, която редовно изстрелва ракети към японски градове, и на Китай, който оказва военен натиск върху Тайван.
Предишния ден, по време на съвместна пресконференция с Джо Байдън, Кишида също предупреди Русия да не използва ядрени оръжия.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09921 |
![]() |
1 | 2.25456 |
![]() |
10 | 3.86009 |
![]() |
100 | 4.00136 |
![]() |
1 | 1.6523 |
Последни новини
- 21:11 Хороскоп за четвъртък, 18 септември 2025 г.
- 21:09 Лавров: Киев се опитва да саботира политическите усилия на САЩ за решаване на конфликта в Украйна
- 21:05 Чарлз III разговаря с Тръмп в двореца "Уиндзор", историческата официална визита започна
- 21:01 Теменужка Петкова: Асен Василев да не забравя, че през 2025-а плащаме негови стари сметки!
- 19:34 Турция въвежда задължителни психотестове преди сключване на брак
- 19:27 Хърватия вече има първата плаваща аптека
- 19:21 Лебедев: Руските сили нанесоха удар по завод, произвеждащ системи за насочване на ракети за ВСУ
- 19:13 Фридрих Мерц пред Бундестага: Путин изпитва търпимостта ни