Представител на НАТО: Косово и Сърбия не показват напредък в намаляването на напрежението

ЕС и Свят 06.07.2023 15:36 Снимка: ДНЕС+

Представител на НАТО: Косово и Сърбия не показват напредък в намаляването на напрежението

Високопоставен представител на НАТО каза, че Косово и Сърбия не са се вслушали в международните призиви за деескалация на напрежението в Северно Косово, където живеят предимно сърби, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Напрежението в Северно Косово, където живеят 50 000 сърби и формират местно мнозинство, ескалира в края на май, след като етнически албански кметове встъпиха в длъжност след местни избори, бойкотирани от сърбите. Сърбите настояват за прилагане на споразуменията, предвиждащи те да получат по-голяма автономия в общините, където са мнозинство, отбелязва Ройтерс.

„Не видяхме напредък към деескалация. Това застрашава сигурността и безопасността на всички хора в Косово, както и на служителите на НАТО“, каза снощи Томас Гофъс, помощник генерален секретар по операциите на НАТО пред група журналисти в Прищина.

Гофъс уточни, че 93-ма войници от мироопазващата мисия на НАТО в Косово КейФОР са били ранени при сблъсъци със сръбски протестиращи, някои от тях сериозно. Лекари от Северно Косово съобщиха, че 52 сърби също са били ранени при протестите на 29 май.

"Това е абсолютно неприемливо и не може да се случи отново. НАТО ясно изрази позицията си и пред сръбските власти", каза Гофъс.

Ситуацията остава напрегната в Северно Косово, където войници на КейФОР охраняват общински сгради. Косовската полиция е вътре, а малък брой местни сърби протестират отвън.

Алиансът разположи мироопазващи сили в Косово през 1999 г. след въздушните удари, които сложиха край на бруталното сръбско потушаване на въоръжения бунт на етническите албанци, които са мнозинство в Косово. НАТО увеличи със 700 войници мироопазващата си мисия там след насилието през май и сега те са общо около 4500. Освен това алиансът постави един батальон в състояние на повишена готовност за разполагане.

Косово обяви независимост от Сърбия през 2008 г., която е призната от над 100 държави, но сред тях не са Сърбия, Русия и Китай.

САЩ и ЕС, основните съюзници на Косово, обвиняват най-вече косовския премиер Албин Курти за напрежението в Северно Косово, включително за назначаването на етнически албанци за кметове в общините с предимно сръбско население, въпреки че сърбите бойкотираха местния вот през април.

"За съжаление, видяхме спад в нашата практическа и политическа координация (с Косово). Това противоречи на евроатлантическите стремежи на косовския народ", каза Гофъс.

Той заяви още, че след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Европа се намира в критична ситуация.

„Никой не трябва да рискува нов конфликт в Европа, който би подкопал мира и стабилността, постигнати с толкова много жертви“, коментира Гофъс.

CHF CHF 1 1.98461
GBP GBP 1 2.28258
RON RON 10 3.93116
TRY TRY 100 5.59045
USD USD 1 1.80361