Първата мисия на Индия за изследване на Слънцето стартира на 2 септември

ЕС и Свят 28.08.2023 17:37 Снимка: ДНЕС+

Първата мисия на Индия за изследване на Слънцето стартира на 2 септември

Първата индийска космическа мисия за изследване на Слънцето ще бъде стартирана на 2 септември, съобщи Ройтерс, позовавайки се на Индийската организация за космически изследвания.

Публикацията в платформата Екс, преди известна като Туитър, идва дни след като Индия се превърна в първата страна, приземила космически кораб на неизследвания Южен полюс на Луната.

„Адитя-L1“ (Aditya-L1), първата космическа слънчева сонда на Индия, има за цел да изследва слънчевите ветрове, които могат да причинят смущения на земята и обикновено се наблюдават като „полярни сияния“.

Корабът, кръстен на думата за слънце на хинди, ще бъде изстрелян от основния космодрум на страната в Шрихарикота с помощта на индийската тежкотоварна ракета носител „PSLV“, която ще измине около 1,5 милиона километра, каза космическата агенция.

„Общото време за пътуване от изстрелването до „L-1“ (Точката на Лагранж) ще отнеме на „Адитя-L1“ около четири месеца“, каза Индийската организация за космически изследвания в публикация в Екс.

Правителството предвиди еквивалента на около 46 милиона щатски долара за мисията през 2019 г.

Индийската организация за космически изследвания не предостави официална актуализация на разходите и не отговори на обаждането за коментар, предаде БТА.

Индия има репутация на страна с успешни космически изстрелвания въпреки ниските разходи. Бюджетът за последната лунна мисия на страната се равняваше на около 75 милиона щатски долара – това е по-малко от бюджета на холивудския космически трилър „Гравитация“.

CHF CHF 1 1.99127
GBP GBP 1 2.27819
RON RON 10 3.93092
TRY TRY 100 5.58967
USD USD 1 1.79995