Пактът Гърция-Франция предпазва от агресия, знаем кой заплашва в Средиземноморието

ЕС и Свят 07.10.2021 15:12 Снимка: ДНЕС+

Пактът Гърция-Франция предпазва от агресия, знаем кой заплашва в Средиземноморието

Ново споразумение за отбрана между Гърция и Франция ще им позволи да се притекат на помощ един на друг в случай на външна заплаха, коментира гръцкият премиер Кириакос Мицотакис в четвъртък на фона на засиленото напрежение с Турция, съобщава "Ройтерс".

Съюзниците в НАТО Гърция и Франция сключиха стратегически пакт за военно и отбранително сътрудничество, който включва поръчка на три френски фрегати на стойност около 3 милиарда евро. Тази година Атина вече поръча около 24 бойни самолета Rafale, произведени от Dassault.

"За първи път ясно е предвидено, че ще има военна помощ в случай, че трета страна атакува една от двете държави", каза Мицотакис пред гръцките депутати преди парламентарния вот в четвъртък за ратифициране на споразумението.

"И всички знаем кой кого заплашва в Средиземноморието", добави той в ясна препратка към Турция.

Гърция и Турция са в противоречие по отношение на континентален шелф и морските си граници, факт, който възпрепятства всяко разширяване от Атина на териториалните й води до 19 км в Егейско море.

Турция казва, че подобен ход от Атина би бил casus belli или причина за война. Някои гръцки острови се намират на по-малко от 12 мили от западното крайбрежие на Турция.

Всички съюзници от НАТО са длъжни да се притекат на помощ на държава-членка при агресия, но десетилетното напрежение между Атина и Анкара се усложнява от факта, че Турция също е член на Атлантическия алианс.

Освен въпроса за континенталния шелф, отношенията между Гърция и Турция отдавна са обтегнати и по други териториални въпроси в Източното Средиземноморие, включително въздушното пространство, енергията, статута на някои беломорски острови и етнически разделения остров Кипър.

Двете страни отново започнаха проучвателни контакти по споровете си по-рано тази година. Поредният кръг двустранни дискусии, които са неофициални, се проведе в Анкара на 6 октомври.

Споразумението за отбрана между Гърция и Франция миналия месец, е "първото усилие към стратегическата автономия на Европа", обясни Мицотакис пред депутатите.

"Този ​​исторически текст е представен на вниманието на Парламента, което прави днешния дебат исторически, тъй като приемането му означава защита на страната, укрепване на южноевропейския фланг, но е и първото усилие за стратегическа автономия за Европа", каза той казах.

"Всички граждани разбират значението на гръцко-френското споразумение, което предвижда въоръжена помощ от най-мощната военна сила в ЕС, единствената с ядрени оръжия в Съюза", добави той.

Той каза също, че е съгласен с френския президент Еманюел Макрон, който каза, че европейците трябва да спрат да бъдат наивни относно "тектонските промени" на геополитическата арена, които се случват.

Мицотакис също защити сделката от критики от страна на основната опозиция, че езикът относно военната ангажираност на Франция е неясен. "Знаете, че терминът територия включва не само сушата, но и морето и въздуха и договорът е в рамките на международното право и морското право, които изцяло обхващат позициите на Гърция".

"Споразумението включва ангажимент да съдейства в случай на атака, независимо от местоположението. Международният наказателен съд постанови, че нападението означава не само инвазия, но и всеки инцидент. Следователно в споразумение не се споменава ИИЗ (изключителна икономическа зона) и континенталния шелф".

Първата нова фрегата ще пристигне във военноморската база Саламина през 2025 г., каза той.

Законодателите ще гласуват споразумението поименно по-късно вечерта./news.bg

Още по темата

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447