Най-голямата търговска сделка на Великобритания след Брекзит

ЕС и Свят 24.07.2025 18:33 Снимка: Getty Images

Най-голямата търговска сделка на Великобритания след Брекзит

Киър Стармър и Нарендра Моди се договориха за свободна търговия

Великобритания и Индия подписаха споразумение за свободна търговия в четвъртък по време на визита на индийския министър-председател Нарендра Моди, като така финализираха сделка за намаляване на митата върху стоки - от текстил до уиски и автомобили - и предоставяне на по-широк достъп до пазарите за бизнеса.

Двете страни приключиха преговорите по търговския пакт през май, след три години на прекъсвания и възобновявания, като ускориха усилията си да постигнат споразумение на фона на митническата несигурност, предизвикана от управлението на президента на САЩ Доналд Тръмп.

Споразумението между петата и шестата по големина икономики в света цели да увеличи двустранната търговия с допълнителни 25,5 милиарда паунда (34 милиарда долара) до 2040 г., отбелязва "Ройтерс".

Това е най-голямото търговско споразумение на Великобритания след напускането на Европейския съюз през 2020 г., макар и въздействието му да е само частично в сравнение с последиците от излизането от орбитата на най-близкия ѝ търговски партньор.

За Индия това представлява най-важното ѝ стратегическо партньорство с развита икономика и може да послужи като модел за дълго обмисляната сделка с ЕС, както и за преговори с други региони.

Споразумението ще влезе в сила след процес на ратификация, най-вероятно в рамките на една година. Британският премиер Киър Стармър заяви, че сделката ще донесе "огромни ползи" и за двете страни, като направи търговията "по-евтина, по-бърза и по-лесна".

"Навлизаме в нова глобална ера, която изисква от нас да действаме активно, а не да стоим настрана... чрез изграждане на по-дълбоки партньорства и съюзи", каза Стармър.

Моди заяви, че посещението ще "изиграе важна роля в развитието на икономическото партньорство между нашите нации".

Те се договориха и за партньорство в области като отбрана и климат, както и за засилено сътрудничество в борбата с престъпността.

Уиски и автомобили

Според британското правителство, по силата на търговското споразумение митата върху шотландското уиски ще паднат незабавно от 150% на 75%, а в следващото десетилетие ще намалеят до 40%. По отношение на автомобилите, Индия ще намали митата от над 100% на 10% чрез система с квоти, която ще бъде постепенно либерализирана. В замяна индийските производители ще получат достъп до британския пазар за електрически и хибридни превозни средства - също по квотен режим.

99% от индийския износ за Великобритания ще се възползва от нулеви мита по силата на сделката, включително текстил, докато Великобритания ще види намаление на митата по 90% от своите тарифни позиции, като средното мито, с което се сблъскват британските компании, ще спадне от 15% на 3%.

Въпреки че това е най-голямата търговска сделка на Великобритания след Брекзит, прогнозираният икономически ефект е сравнително скромен - 4.8 милиарда паунда допълнителен годишен ръст на БВП до 2040 г. - на фона на общия БВП на страната от 2.6 трилиона паунда през 2024 г.

Офисът за бюджетна отговорност (OBR) прогнозира, че в дългосрочен план британският износ и внос ще бъдат с около 15% по-ниски в сравнение с нивата, ако страната бе останала в ЕС.

През първата си година на власт, правителството на Лейбъристката партия в Обединеното кралство започна рестарт на отношенията с ЕС с цел да облекчи търговските затруднения, като междувременно осигури известни облекчения по митата със САЩ и постигна търговската сделка с Индия.

CHF CHF 1 2.09381
GBP GBP 1 2.25456
RON RON 10 3.85689
TRY TRY 100 4.11016
USD USD 1 1.66369