ЕС и Свят 11.11.2021 09:00 Снимка: ДНЕС+
Инфлацията в Германия не е била толкова висока от 1993-а насам
Германските потребителски цени нараснаха сериозно през октомври, с което се затвърдиха предварителните данни, съобщи статистическата служба Destatis.
Цените нараснаха с 4,5% на годишна база, според националната статистика и с 4,6% на годишна база според хармонизираните от Европейския съюз стандарти. Това е най-високото ниво от 1993 г. насам.
Според статистическата служба ръстът е по-голям, заради сравнението с по-ниските цени през 2020 г. Временното намаляване на данъка върху добавената стойност и резкият спад на цените на петролни продукти също имаха възходящ ефект върху общия темп на инфлация, смята Destatis.
На месечна база потребителските цени се повишиха с 0,5%, което бе в съответствие с прогнозата на икономисти.
Цените на стоките са се увеличили със 7% на годишна база през октомври, съобщи статистическата служба.
Цените на енергийните продукти са с 18,6% по-високи в сравнение с година по-рано. Текущите цени се сравняват с много ниските цени от предходната година, отбеляза ръководителят на дирекцията за потребителски цени на Destatis Кристоф-Мартин Май.
Повишиха се и цените на природния газ и електроенергията./money.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:25 ГЕРБ обяви водачите на листи в София: Борисов отново повежда в 25-и МИР
- 19:16 Най-големият завод за алуминий в света свива производството си заради сутиацията с Ормузкия проток
- 19:06 Питър Тийл събра елита на тайни лекции за Антихриста в Рим
- 18:55 Зарков: Крайно време е Радев да покаже отношението си към БСП, която два пъти го избра за президент
- 18:45 Middle East Eye: Спирането на войните в Близкия изток минава през смяна на режимите в САЩ и Израел
- 18:34 Кметове няма да водят листи на ГЕРБ-СДС Горанов е първи във Варна, Добрев - в Хасково и в София
- 18:22 Италия проучва завръщане към ядрената енергия след 40-годишната ѝ забрана
- 18:11 Техеран приема като шега изявлението на Зеленски за помощ в борбата с иранските дронове