Германският посланик: България трябва да бъде приета в Шенген

ЕС и Свят 01.06.2023 16:16 Снимка: ДНЕС+

Германският посланик: България трябва да бъде приета в Шенген

България трябва да бъде приета в Шенген. Това смята посланикът на Федерална република Германия Ирене Мария Планк.

„Приятелите на България се надяват политическите сили да се споразумеят за правителство, за да могат да се изпълнят необходимите реформи“, каза тя в интервю пред bTV. 

Важна тема за България е Шенген. Преди дни федералният президент Щайнмайер беше на посещение в Румъния, където ѝ потвърди подкрепата на Германия за приемане в Шенген. България все още не е в шенгенското пространство. На какво се дължи това? Аргументите срещу членството на България наистина ли са много сериозни?

Според нея германската позиция по въпроса с Шенген е много ясна - България и Румъния трябва да бъдат приети в Шенгенското пространство. 

"В други държави-членки на ЕС все още има скептицизъм, така е. Мисля, че в тази връзка е много важно България да успее да извърши реформите, които си е поставила за цел, особено реформата в съдебната система. Много бих искала това да стане. Всички ние много бихме искали това да се случи в българския парламент. Първата добра стъпка вече бе направена миналата седмица, когато се постигна съгласие по законодателна поправка относно задължението за отчетност на Главния прокурор", заяви Планк.

"Реформа на съдебната система е особено важна според мен преди всичко за България. Защото най-вече българите имат интерес да живеят в една добре функционираща правова държава. Затова следим с интерес случващото се и се надяваме това законодателство да бъде добро", коментира посланикът. 

За политическата ситуация в България тя каза, че е белег на демократическа зрялост да постигаш коалиционни споразумения, които не са по вкуса на всеки. 

"Мисля, че България, има нужда и заслужава да има правителство. Приятелите на България имат надежда политическите сили тук да се споразумеят за такова правителство, за да могат да се изпълнят необходимите реформи. Преди малко стана дума за реформата на съдебната система. Тя е важна и за влизането в Шенген, и за върховенството на правото в България. Би било много добре, ако политическите сили успеят да се споразумеят за правителство. Но това е решение на българите. Ние, като посолство, нямаме нищо общо с  това. Ние наблюдаваме и предаваме информация в Берлин за това, което виждаме, но нашата роля  свършва дотук.  Друга роля нямаме", отговори тя на въпрос свързан с честото споменаване на чуждите посолства в България. 

"Надяваме се и желаем България и Северна Македония да успеят да преодолеят тези конфликти, и да сближат позиции в името на развитието си. Мисля, че имаме и множество положителни примери", коментира Планк обтегнатите отношения на страната ни с РСМ. 

"Да започнем с отказа от въглищата и Европейския зелен пакт „Готови за 55“. Всички държави-членки поеха задължение да намалят емисиите от въглероден двуокис. Този пакет е съобразен със способностите на отделните страни. Германия например се ангажира да намали емисиите до 50% до 2030 г.  България трябва да  намали само с 10% от своите въглеродни емисии. Това е договорено с България. Целите на България относно климата са залегнали в Плана за възстановяване и устойчивост. Заявени са от самата България. Скоро прочетох тук в едно издание,  че това се диктува от ЕС. Това изобщо не е вярно.  Тези цели са предложени от България като нейни собствени цели. Те са одобрени от Европейската комисия и другите държави-членки. Както е и за всички други държави-членки. И Германия сама предложи своите цели. Другите ги разглеждаха. Възобновяемите източници и в България са многообещаваща сфера и  съм всъщност оптимистично настроена. Отказът от въглищата е винаги проблем на структурните промени", каза германският посланик по темата с енергийния преход. 

"България е една очарователно красива страна, която има много повече туристически възможности, отколкото само прекрасното си Черноморие. А те не са толкова добре познати в Германия, колкото биха могли да бъдат. Имам предвид зеления туризъм, културния туризъм. Страшно много са паметниците на световната култура в България. Има огромно биоразнообразие. Мисля, че е второ по мащаб в Европа. Според мен това са все неща, които могат да бъдат популяризирани. И наистина виждам в тях потенциал за развитие. И за привличане на повече немски туристи в България. Много бих се радвала, защото тук се чувствам чудесно и продължавам да разказвам колко хубава е страната", каза още германският посланик. 

CHF CHF 1 2.00187
GBP GBP 1 2.27203
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.64349
USD USD 1 1.82056