Избрано 09.05.2024 13:18 Снимка: ДНЕС+
Младите европейски избиратели питат: Полезен ли е моят глас?
Младежи от четири държави работят по стратегия за насърчаване на избирателната активност
Народният представител от СДС-Варна в ПГ на ГЕРБ-СДС доц. д-р Медиха Хамза разказа за процеса на проучване, подготовка и внасяне в комисия и в пленарна зала на два законопроекта, на които тя е вносител
Студенти и ученици на възраст от 18 до 25 години от България, Франция, Испания и Швеция проучват причините за ниската избирателна активност и за спада на доверие в институциите на местно, национално и европейско ниво. Младежите работят върху обща информационна кампания „Полезен ли е моят глас?“ в навечерието на изборите за Европейски парламент от 6 до 9 юни т.г. като отчитат особеностите на избирателите във всяка от държавите. Участниците от България се включиха на доброволен принцип и са от Варна, Враца и София.
Първата стъпки в тяхното проучване са паралелни срещи във всяка от държавите с представители на институции и организации, които участват активно във взимането на решения, във формирането и управлението на политики на различни нива. Във Варна домакини на дискусии бяха народният представител Медиха Хамза и общинският съветник Биляна Раева, във Враца – Никола Живков, младежки работник в Младежки център-Враца, а в София – председателите на Национален младежки форум и на Форум гражданско участие – Атанас Радев и д-р Георги Петров. Всички те запознаха младите хора със задачите и взаимодействието между институциите на различни нива и отговориха на въпросите им: Защо да гласуваме и какво ще промени това за нас? Как да направим избор, ако нямаме доверие в политиците? Как са защитени правата и интересите на младите хора в България и Европа? Защо няма адекватна политика за насърчаване на грамотността и трудовата заетост сред младежите и за намаляване на агресията и злоупотребата с наркотични вещества? Как в моя регион конкретно се проявява влиянието на европейските институции?…
Фокусът на срещата с младежите с народният представител доцент д-р Медиха Хамза, електроинженер по професия и дългогодишен преподавател в Техническия и в Медицинския университет във Варна, беше работата на 49-ото Народно събрание, структурата на българския парламент и процедурите, свързани със законодателните инициативи.
Доцент Хамза разказа за процеса на проучване, подготовка и внасяне в комисия и в пленарна зала на два законопроекта, на които тя е вносител – проекта за изменение на Закона за висшето образование и законопроекта за изменение и допълнение на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие:
„Приоритетите ми като човек, който участва във взимането на решения, винаги са били социалната сфера и висшето образование, което за съжаление малко изостава в сравнение с училищното образование по отношение на условията за работа на млади хора.“
Две са основните изменения в Закона за висшето образование: Първо, бюджетът за висше образование да не бъде по-малък като процент или сума от предходния. На второ място: стипендията на докторантите да бъде фиксирана на 150% от минималната заплата за страната, а асистентските заплати да са 150% от средната брутна заплата (СБП). Голямата цел е да осигури на бъдещото поколение асистенти една сравнително добра заплата, за да бъдат мотивирани да останат в университетите, да бъде осигурена академичната приемственост. Промените във втория законодателен акт, предложение от доцент Хамза, целят да осигурят достъпност на подходящите морски плажове за хора с физически увреждания.
Младежите се интересуваха от устройството на Народното събрание и как се гласува в него, но попитаха и как да изберат за кого да гласуват, как да гласуват, ако не изпитват доверие в политиците и има ли наистина съществено значение дали ще гласуваме или не?
„Трябва да гледате накъде вървим. Гледайте голямата картина като приоритети и начин на управление и дали това е моделът, който вие бихте искали.“ – насърчи ги доцент Хамза. - „Недостатъци винаги ще има, но трябва вървим напред, да имаме позиция в живота. И не забравяйте, че не само можете да гласувате, но можете да участвате в изборите и като наблюдатели за спазване на законността, и дори да бъдете избирани и да участвате във взимането на решения за общността ни.“
В края на април с подкрепата на програма „Еразъм+“ всички участници в проекта от четирите държави се събраха на обучение във Варна и се срещнаха със заместник-областния управител на област с административен център Варна – Изабела Иванова, която ги запозна със законовите изисквания и особеностите на провеждане на изборите в България, а през октомври ще посетят Европейския парламент в Страсбург.
Още по темата
-
Плажовете по Черно море стават достъпни за хора с увреждания
Промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие бяха предложени от депутата в 49-ото Народно събрание от СДС доц. д-р Медиха Хамза, която заедно с колеги-вносители от ГЕРБ-СДС защити предложенията и те бяха гласувани от парламента.
преди 2 месеца
CHF | 1 | 2.09943 |
GBP | 1 | 2.35932 |
RON | 10 | 3.92974 |
TRY | 100 | 5.36179 |
USD | 1 | 1.86145 |
Последни новини
- 22:44 Хороскоп за сряда, 4 декември 2024 г.
- 22:14 Южнокорейският президент обяви, че ще отмени военното положение (видео)
- 22:09 ЦСКА изигра най-силния си мач при Томаш и отвя бившия му клуб Спартак
- 22:05 Ердоган обсъди с Путин кризата в Сирия
- 22:03 Кешеру си подари два гола за 38-ия рожден ден и поведе Черно море към разгром на "Тича"
- 21:59 Атанасов не отговори имало ли е среща с ГЕРБ, Бориславова: ПП не се среща с Борисов
- 21:56 Борисов: Кабинет на ГЕРБ срещу Атанасов шеф на НС!Интригантите от ПП искат да ни се качат на главата
- 21:53 Сблъсъци между протестиращи и полиция пред парламента в Сеул, военни влязоха вътре