Варна<+> 22.10.2025 17:58 Снимка: ДНЕС+
Най-старото обработено злато в света: Варненският халколитен некропол гостува в Букурещ
Пътешествието отвъд: Погребалните обреди във Варна и региона през древността
Регионален исторически музей – Варна представя най-старото обработено злато в света и други ценни находки от Варненския халколитен некропол в Общинския музей в Букурещ.
Официалното откриване на изложбата е на 23 октомври 2025 година и ще остане в Румъния до 29 март 2026 г.

Повечето артефакти са важна част от постоянната експозиция на Археологическия музей във Варна, като това представяне е първо по рода си в Румъния. Световноизвестният Варненски некропол I гостува за първи път в северната ни съседка. Част от експонатите никога не са напускали постоянната експозиция на музея във Варна, а други – като комплекса от Варненски некропол II, включително и най-старото обработено злато в света, в много редки случаи са пътували за представяне в чужбина.

Експозицията включва находки от гробни комплекси от град Варна и региона. Концепцията на изложбата е да илюстрира представите за отвъдния живот, отразени в практикуваните през вековете погребални обреди от различните народи, населявали региона. Посетителите имат възможност да проследят развитието на разбиранията за задгробния живот през праисторическата, античната и средновековната епоха. Експонатите са свързани с проучвания, проведени при спасителни или редовни археологически разкопки най-вече през втората половина на XX век. Античните некрополи на Одесос и Варненските Енеолитни некрополи I и III и други обекти се проучват и до ден днешен.
Погребалните обреди дават богата информация за религиозните възгледи, за обществения ред и организация, за различни социални аспекти. Данните за погребалните практики във Варненско сочат, че колкото по-назад във времето се проследяват, толкова повече, по-богати и по-ценни за епохата си са гробните дарове.

Пътешествието отвъд започва с мистериозните вярвания през каменно-медната епоха и завършва с християнските средновековни обичаи. Забележим е контрастът между отделните погребални практики и възприятия за задгробния живот, които явно не се обуславят от общия технологичен напредък на човечеството, а са продукт на собствени – понякога уникални, виждания и представи.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 00:07 Хороскоп за четвъртък, 7 май 2026 г.
- 19:38 Стефка Костадинова даде пълномощно на Весела Лечева
- 19:28 От романтика до драма: Бурният любовен живот на Джим Кери
- 19:18 Щели да бъда остри с правителството, заявиха Мирчев и Божанов
- 19:09 Полша преговаря за по-голямо военно присъствие на САЩ на нейна територия
- 18:58 Проф. Росен Стоянов: Пазят Радев от неудобните въпроси и от светлините на прожекторите
- 18:48 350 служители на жандармерията ще помагат за сигурността на Джиро д'Италия:
- 18:38 Йотова: С Радев работихме в екип и ще продължим и за напред. Той е човек, който си държи на думата