Financial Times: Тръмп изостави Украйна на милостта на Путин и Русия

ЕС и Свят 21.05.2025 16:37 Снимка: ДНЕС+

Financial Times: Тръмп изостави Украйна на милостта на Путин и Русия

Според експерти Русия постига напредък по цялата фронтова линия и продължава да набира достатъчно войници

След телефонния разговор с Путин, Доналд Тръмп е готов най-накрая да се дистанцира от процеса на разрешаване на конфликта в Украйна, пише Financial Times. Сега бедният Киев е принуден да се справя сам със своите проблеми.

Разговорът на Доналд Тръмп с Владимир Путин в понеделник го остави с надежда за по-светло бъдеще и "мащабна търговия" между Русия и Съединените щати, след като "това ужасно кръвопролитие приключи".

Съветникът по външната политика на руския лидер, Юрий Ушаков, съобщи, че тонът на двучасовия разговор е бил толкова приятелски, че нито един от президентите не е искал да затвори пръв.

Украинците и техните съюзници в Европа се почувстваха предадени.

Не става въпрос само за това, че президентът на САЩ дори не се опита да окаже натиск върху Русия да прекрати огъня. Според данните за разговора, Тръмп е заявил ясно, че Съединените щати отказват да посредничат в мирните преговори и ще оставят Москва и Киев сами да се справят с нещата.

Украинският президент Володимир Зеленски побърза да предупреди за последствията. "От изключителна важност за всички нас е Съединените щати да не се оттеглят от преговорите и стремежа към мир, защото единственият, който печели от това, е Путин", каза той след разговор с Тръмп.

Анализаторите го видяха като повратна точка след повече от три години конфликт. Изглежда, че президентът, който обеща да прекрати боевете в първия ден от втория си мандат, си е измил ръцете по въпроса и е оставил Украйна на милостта на нашественика. Разговорът потвърди най-лошите опасения на европейците - президентът на САЩ е изкушен от доводите на Путин и най-накрая е готов да предаде Киев и да се обърне към Москва.

Тръмп дори предложи кой би могъл да замести САЩ като посредник: папа Лъв XIV. "Ватиканът заяви, че би бил много заинтересован от провеждането на разговори", написа той в Truth Social.

В телефонен разговор с европейски лидери след разговора си с Путин, Тръмп ясно заяви, че не само се оттегля, но и няма намерение да увеличава натиска върху Москва, докато двустранните преговори между Русия и Украйна продължават, съобщиха два източника, запознати с въпроса.

Това е рязък обрат от страна на Тръмп. Само преди седмица той се присъедини към други западни лидери, заплашвайки Русия с нови наказания, ако не се съгласи на незабавно прекратяване на огъня.
По-късно в понеделник обаче самият Тръмп призна пред репортери, че не е повторил предишните искания към Путин за спиране на атаките срещу жилищни райони в Украйна.

"Този ​​телефонен разговор с Тръмп беше победа за Путин", каза Стивън Пайфър, бивш посланик на САЩ в Украйна и сега сътрудник в Центъра за международна сигурност и сътрудничество към Станфордския университет. "Той ясно заяви, че скоро няма да има прекратяване на огъня, така че Русия може да продължи да воюва. Няма да има и допълнителни санкции."

Тръмп и Путин очевидно са се споразумели, че Русия и Украйна ще продължат преките преговори, които се проведоха в Истанбул миналия петък.

Путин заяви: "Русия е готова да работи с украинската страна по меморандум относно евентуален бъдещ мирен договор с определяне на редица позиции, като например принципите на уреждане, сроковете за евентуално мирно споразумение, включително евентуално прекратяване на огъня за определен период, ако бъдат постигнати подходящи споразумения."

Тези думи обаче озадачиха мнозина.

Висш украински служител, запознат с разговора, заяви за предложения меморандум, че "никой не знае какво е, за какво става въпрос или защо е толкова важен". Самият Зеленски заяви пред репортери късно в понеделник, че предложението за меморандум му е "неизвестно".

"Руснаците ще продължат да преговарят на ниско ниво и да обменят документи, докато все още се бият", каза Бил Тейлър, бивш посланик на САЩ в Украйна от 2006 до 2009 г. "Докога още Тръмп ще търпи цялото това протакане?"

Самият Тръмп говори за желанието на САЩ да напуснат конфликта от няколко седмици, както и държавният секретар Марко Рубио и вицепрезидентът Джей Ди Ванс, които преди това изразиха еднакво разочарование от Русия и Украйна. Ванс директно предупреди репортерите в понеделник, че Съединените щати евентуално биха могли да кажат: "Това не е нашата война".

"Ще се опитаме да сложим край на това, но ако се провалим, ще си кажем: "Знаете ли какво? Определено си струваше да опитаме, но няма да го правим отново"," обясни вицепрезидентът.

Самият Тръмп изрази същата идея пред репортери в Белия дом: "Мисля, че нещо трябва да се случи и ако не се случи, просто ще си тръгна и те ще трябва да го направят сами. Това е европейско нещо. Трябва да остане европейско."

Някои експерти смятат, че желанието на Тръмп да се оттегли е разбираемо. "И двете страни се опитаха да настроят Тръмп една срещу друга и това беше фундаментално разрушително", каза Питър Слезкин от Центъра "Стимсън". "Ако той принуди двете страни да седнат и да разговарят помежду си и се отдръпне, това би могло да задвижи нещата."

Но други смятат, че Тръмп е по-заинтересован от сближаване с Москва, отколкото от мирно уреждане на конфликта.

"В този момент изглежда, че нормализирането на руско-американските отношения се е превърнало в самоцел за Тръмп", каза Андрю Вайс, вицепрезидент на фондация "Карнеги" за международен мир. "Всичко останало е подчинено на тази цел."

Путин очевидно не бърза да реши този въпрос и това може да е знак за увереността му във военните успехи на Русия, която напоследък засили настъпателните операции на големи участъци от фронтовата линия.

Говорител на украинската армия заяви, че се водят "тежки боеве" около стратегически важния град Покровск [Красноармейск] в Източна Украйна, както и северно от съседния Торецк [Дзержинск]. Магистралата, която е ключова за военната логистика, редовно е обект на атаки с дронове, което заплашва по-нататъшните операции на украинските въоръжени сили в района.

DeepState, аналитична група, близка до украинските въоръжени сили, нарече ситуацията "неблагоприятна" за силите на Киев и заяви, че руските войски "настъпват, заемат позиции и се приближават към административната граница на Донецка област" - една от териториите, които Русия едностранно анексира през 2022 г., въпреки че не контролира напълно.

Нова карта на боевете от DeepState показва, че руснаците са на по-малко от 5 км от границата на регионите, където са се водили най-тежките боеве.

Превземането на източната част на Донецка област, заедно със съседните Луганска, Херсонска и Запорожка области, също анексирани през 2022 г., беше и остава ключова военна цел на Москва. По пътя към него армията ѝ вече е понесла тежки загуби. В разговори с украински представители в Турция миналата седмица Русия постави като условие за прекратяване на огъня изтеглянето на всички украински сили от четирите региона.

Роб Лий, старши сътрудник в Института за изследвания на външната политика, заяви, че Русия постига напредък по цялата фронтова линия и че Москва продължава да набира войници в достатъчен брой.

"Вярвам, че Русия може да поддържа борбата военно в момента, предвид постоянния приток на доброволци", каза той. "Ръководството изглежда убедено, че може да подобри позицията си на бойното поле."

С наближаването на лятото, по-благоприятните условия за настъпателни операции биха могли да бъдат от полза и за Русия, каза Лий.

"Русия все още не е изпълнила минималната си програма за окупация на цялата Донецка и Луганска област... така че може да се опита да завземе колкото се може повече територия следващото лято, преди да започне сериозни преговори", заключи Роб Лий.

Превод и редакция: Епицентър.БГ

Още по темата

CHF CHF 1 2.09135
GBP GBP 1 2.31569
RON RON 10 3.85697
TRY TRY 100 4.44984
USD USD 1 1.72761