
България 12.07.2025 19:07 Снимка: ДНЕС+
Левон Хампарцумян: Еврото дава по-добри възможности да бъдем успешни, ако искаме
Еврозоната не ни пази от политически бели, допълни банкерът
Предизвикателствата пред развитието на страната и структурните проблеми не се влияят от еврото. Да, то ще позволи да бъдем по-ефективни, но само ако искаме, не е автоматично. Дава ни по-добри възможности да бъдем успешни, но не ни защитава от нищо. Това каза в студиото на "Офанзива с Любо Огнянов" по NOVA NEWS банкерът Левон Хампарцумян.
"Еврозоната не ни пази от политически бели, пример е словашкият премиер Роберт Фицо. Не пази и от корупционни скандали и фалити на банки. Разумното управление на държавата и финансите ѝ са важни с или без евро. Почти на 95% са свършени всички административни процедури", допълни той. И поясни, че цените няма да скочат след 1 януари заради еврото. По думите му конкуренцията и контрола регулират цените.
На 8 юли България отвори нова глава в съвременната си история като направи последните две стъпки за влизането си в еврозоната. Страната ни вече е окончателно приета след гласуването в Европейския парламент в Страсбург и Съвета по икономически и финансови въпроси в Брюксел.
Европейската рейтингова агенция Scope Ratings повиши дългосрочния кредитен рейтинг на България на ’A-’ от ’BBB+’ в местна и чуждестранна валута. С тази оценка България за първи път получава рейтинг, който е от високия инвестиционен клас, съобщават от Министерството на финансите. Перспективата пред рейтинга е стабилна. Вчера други две от агенциите - Standard & Poor's и Fitch Ratings също повишиха дългосрочния кредитен рейтинг на България. Според Хампарцумян тези оценки не се отразяват на гражданите, а на работещите във финансовата сфера и търговията - благоприятно.
"Имиджът на България се подобрява, а финансовият риск е по-малък. Най-вероятно още малко ще подобрим рейтинга си до 2026 г. Но това не значи, че България няма да има финансови проблеми, пример е Гърция. Но еврозоната ѝ помогна да се измъкне", припомни той.
Ще плащаме ли за безрасърдната финансова политика на други страни от еврозоната?
"Икономиката ни е 0,4% от европейската икономика, дори всички средства да дадем, няма как да помогнем. Държавите решават големи проблеми, не чакат на нас, така че никой няма да ни кара да плащаме за чужди разходи, нито ще ни вземе нещо. Важното е да постигнем по-голям процент от този половин в момента", отвърна банкерът.
Задължителните минимални резерви - ресурс, възлизащ около 15 млрд. лева
"Това няма да повиши инфлацията, защото дори банките да разполагат с по-голяма ликвидност, тези средства ще се харчат според правилата на ликвидността и риска. Парите няма да се сипят като дъжд", категоричен е Хампарцумян.
Имотният балон
"Купуващите жилища за инвестиция рискуват много при спад на пазара да загубят пари от стойността на имота, а ако имат заем към банката - да връщат повече. Ако обаче се купува за собствени нужди със заем от бъдещите си средства, може да се наложи да преструктурира доходите си", предупреди банкерът.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 19:33 Дмитрий Тренин: Войната със Запада няма да приключи с Украйна
- 19:22 Психеделията "Апокалипсис сега": Сагата на най-дивото снимане в историята на киното
- 19:12 Руските сили почти напълно контролират Часов Яр
- 19:07 Левон Хампарцумян: Еврото дава по-добри възможности да бъдем успешни, ако искаме
- 19:01 Москва и Пхенян се врекоха в непобедимо братство, Лавров изтъкна ролята на корейските бойци в Курск
- 18:55 Фицо: Когато войната приключи, западните страни ще си счупят краката, да се върнат на руския пазар
- 18:51 "Лъвиците" пречупиха Южна Корея в 5-сетова драма и запазиха мястото си в Лига на нациите
- 18:45 Зоопаркът във Варна: Не ни носете гларуси, чайки и гълъби за спасяване, не можем да помогнем