Защо лафетът от шествието за патриарха Неофит бе теглен от бронирана машина

България 16.03.2024 23:09 Снимка: БТА

Защо лафетът от шествието за патриарха Неофит бе теглен от бронирана машина

Въпросът породи разгорещени дискусии в социалните мрежи в ден, в който духовният свят зове за смирение

С топовни салюти, всички държавни почести и историческа церемония, рядко срещана по мащабите си - така беше изпратен патриарх Неофит в последния му земен път.

Хиляди вярващи, политици, общественници и служители на Бога от различни страни се събраха в последните два дни пред и във катедралата "Свети Александър Невски", за да се сбогуват с Негово Светйешество. Изборът на военен лафет, теглен от бронирана машина, на който бяха пренесени телнните останки на патриарха до храм "Света Неделя" обаче предизвика въпроса "защо", а в деня за смирение и траур темата стана обект на разгорещени дискусии във форуми и социални мрежи.

Част от обяснението се крие в това, че за церемонията по изпращането е подходено като за държавен глава.

Какво представлява лафетът? 

Лафетът представлява шаси, върху което се поставя гаубично оръдие. Това е устройство, на което се закрепят стволът и затворът на оръдието. В някои случаи към него е включен механизмът за възвишение, снижение и завъртане на оръдието. 

Лафетите биват подвижни - при полевите оръдия (на колела или гъсенична верига), полустационарни - на подвижна основа (при корабни, танкови, железопътни, авиационни и други оръдия) и стационарни - на неподвижна основа (брегови, крепостни и други оръдия).

Конструкцията на използвания днес лафет е била пригодена за транспортиране на ковчега с тленните останки на последния български монарх.

"Той е исторически и последно е бил използван за погребението на Негово Величество Цар Борис III", обясни по-рано днес архимандрит Стефан от Троянския манастир, който води литийното шествие от "Свети Александър Невски" до църквата "Света Неделя".

Снимка: БТА

Известно е, че смъртта на цар Борис III настъпва на 28 август 1943 г. Със своята неочакваност и с потенциалните си политически последици в разгара на Втората световна война тя става обект на обсъждания, продължаващи и в наши дни. Погребението му е извършено при образцов ред и при сдържан, но безукорно изпълнен от българската армия и правителство церемониал.

Това е бил първият път, в който преработеният лафет е използван за траурно шествие, което е тръгнало от катедралата "Свети Александър Невски" и е стигнало до Централната гара в София. От двете страни са вървели офицери и войници, а лафетът е бил теглен от коне. 

Днес тялото на Неофит бе пренесено върху теглен от бойна машина оръдеен лафет от патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" до "Света Неделя". Около ковчега на патриарха бе разположен почетният гвардейски караул. Гвардейска рота съпровождаше процесията, а пред лафета вървяха свещеници от Българската православна църква. 

Снимка: БТА

Шествието премина при условия на молитветност и траурна тържественост по централните улици - "Оборище", "Георги С. Раковски" и "Цар Освободител". На две места бе положена кратка молитва и стигна до "Света Неделя". Там гвардейската рота изнесе ковчега с тленните останки на патриарх Неофит до мястото, на което бяха положени тленните останки на Негово Светейшество за вечен покой - при гроба на екзарх Йосиф от южната страната на храма "Света Неделя". 

При полагането на тялото военен оркестър изпълни Химна на България и марша в памет на героите "Покойници". Последният е писан от композитора Иван Минков по "Ново гробище над Сливница" на Иван Вазов, съдържащ стиховете: "Покойници вий в други полк минахте" и "Българио, за тебе те умряха". Маршът обикновено се изпълнява при държавни ритуали и изреждането на имената на националните герои. Експерти отбелязаха, че подобни церемонни обикновено се правят при погребение на държавен глава. 

"Военното министерство било предложило артилерийския лафет и БТР-а. Светият синод би трябвало да се съгласи или да отхвърли начина на церемонията, или да поиска разрешение за своя, а не президентско-правителствена, като се съобрази с църковния канон", коментира във Facebook журналистът Григор Лилов. 

От Светия синод обясниха, че решението за лафета е на националната гвардейска част и уточниха, че всички църковни канони са спазени. 

Снимка: БТА

За сравнение, при изпращането в последния му път на патриарх Максим през 2012 г. тялото на Негово Светейшество бе транспортирано от "Александър Невски" до района на Троянския манастир не с лафет или бронирана машина, а с кортеж от 20 автомобила. Погребението започна по-късно от очакваното, защото кортежът трудно си пропряваше път през множеството от хора, които искаха да се сбогуват. По време на заупокойната Света литургия около ковчега на патриарха също имаше гвардейци.

Днес в центъра на София имаше и специални мерки за сигурност и засилено полицейско присъствие, включително и със сили от СОБТ. Сутринта бяха забелязани снайперсти по покривите на околните на "Св. Александър Невски" сгради, ангажирани със сигурността на височайшите присъствия на поклонението на патриарха. 

Снимка: БТА

Независимо от протокола, избран за изпращането на патриарх Неофит, факт е, че той протече гладко, без произшествия и с достолепна траурна тържественост. А хилядите, които го изпратиха с искрена любов в сърцата, вероятно си спомнят и един от ярките му завети, които донякъде слагат край на спора военно или църковно би трябвало да е шествието:

"Когато се постигне единомислие и единодушие, мисля, че резултатите ще бъдат добри и полезни".

А за кризите многократно през годините патриарх Неофит е казвал, че всяка от тях - икономическа, политическа или социална е следствие на духовната криза, следствие на отдалечаването от Бога. /Dir.bg

Снимка: БТА
CHF CHF 1 2.10939
GBP GBP 1 2.35062
RON RON 10 3.92997
TRY TRY 100 5.43683
USD USD 1 1.87844