Вируси натръшкаха учениците, при тези симптоми задължително трябва да се посети лекар

България 24.09.2024 11:42 Снимка: ДНЕС+

Вируси натръшкаха учениците, при тези симптоми задължително трябва да се посети лекар

Инфекциите на горните дихателни пътища, т. нар. респираторни или дихателни, предавани по въздушно-капков път, са най-честите с влизането на децата в класните стаи и детските градини.

Водещи са и ангините. Това заяви пред “Труд news” доц. Дончо Дончев, част от екипа на Клиника “Ушни, носни и гърлени болести” на Военномедецинска академия (ВМА).

“Често срещано заболяване сред децата в този сезон са ангините. Протичат с висока температура, болки в гърлото, подуване на сливиците и образуване на гнойни налепи по тях”, предупреждава доц. Дончев и обръща внимание на факта, че не всяко зачервяване на гърлото е ангина, като изключва сами да си назначаваме лечение.

“При учениците често срещана форма на ангина е т. нар. болест на целувката или инфекциозната мононуклеоза.

Различава се от останалите по това, че протича малко по-дълго, може да има сравнително висока температура, възпаление на лимфните възли под долната челюст и по шията. Тук намесата на лекар също е задължителна”, поясни специалистът.

Той подчерта ролята на ваксинацията, поради това, че боледуване може да засегне слуховия нерв, съпътствано със силна болка и кръвотечение в ушите - грипозен или хеморагичен отит.

“При малките деца по време на грипа и при други респираторни инфекции, преди всичко от вирусен произход, типично е заболяване, свързано със силна, пристъпна кашлица и затруднения в дишането или т. нар. субхордален ларингит, включително и по-тежката му форма стенозиращ остър ларинготрахеобронхит.

За родителите е важно да знаят, че при по-малките деца протичат със силна кашлица, болка зад гръдната кост и понякога недостиг на въздух. Това е спешно състояние, което налага лекарска помощ.

Докато се случи това, в домашни условия могат да дадат на детето някакво антиалергично лекарство или да се направи инхалация дори и само с физиологичен разтвор.

Ако не разполагат с тези средства - задължително трябва да се отворят прозорците, за да влиза чист въздух, а детето може да се вкара в банята, като се пуснат душове и чешми, които да овлажняват въздуха”, посъветва още доц. Дончев.

Според него запрашеността в стаите може да създаде условия за алергични реакции, свързани с материалите, които се използват в учебния процес.

Посочи като най-уязвими първолаците.

“По-големите пък, невинаги са подходящо облечени в студените месеци, защото “модата го налага”.

Хубаво е да носят шал и шапка, за да не развият синузит или, ако вече имат, да не се превърне в хронично състояние”, съветва още специалистът и отбелязва, че есенно-зимният сезон крие опасности и за възрастните.

“Особено за тези, страдащи от хронични заболявания, които могат да се изострят, като хроничен отит, хроничен синузитит, хроничен фарингит”, посочи още доц. Дончев.

CHF CHF 1 2.10372
GBP GBP 1 2.35742
RON RON 10 3.93037
TRY TRY 100 5.35046
USD USD 1 1.88242