ЕС и Свят 26.10.2025 13:51 Снимка: ДНЕС+
Компания за дронове, свързана с Тръмп-младши, спечели голям договор от Пентагона
Малко известна компания за дронове, свързана с Доналд Тръмп-младши, спечели най-големия си договор от Пентагона в момент, когато правителството на САЩ разширява обществените си поръчки за дроновете, съобщи "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.
Базираната във Флорида компания "Ънюжуал машинс" (Unusual Machines), в която Тръмп-младши държи дял от 4 милиона долара, заяви, че американската армия е сключила договор с нея за производството на 3500 двигателя за дронове, както и на различни други части за безпилотни летящи устройства.
Компанията добави, че армията е посочила, че планира да поръча допълнителни 20 000 компонента от Unusual Machines следващата година.
Алън Еванс, главният изпълнителен директор на компанията, заяви, че според него това е най-голямата поръчка за части за Unusual Machines от правителството на САЩ до момента, но отказа да разкрие стойността на договора.
Акциите на "Ънюжуал Машинс" скочиха с цели 13% в петък, посочва "Файненшъл таймс".
"Unusual Machines" назначи Тръмп-младши за съветник през ноември 2024 г. По-рано тази година "Файненшъл таймс" отбеляза, че цената на акциите на компанията почти се е утроила в седмиците преди разкриването на решението.
Скоро след като Тръмп-младши се присъедини към компанията, фирмата разкри, че той притежава 331 580 акции, които в момента биха стрували приблизително 4 милиона долара.
В отговор на въпроси относно договора с Пентагона, Еванс заяви пред "Файненшъл таймс", че Дон-младши "не е съветвал, нито е правил нещо друго по тази сделка".
Поръчката, обявена миналата седмица, идва след като президентът Доналд Тръмп подписа през юни указ, насочен към стимулиране на зараждащата се индустрия за дронове в САЩ, както за търговска, така и за военна употреба.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:34 Милен Керемедчиев: Иранците казаха три пъти "НЕ" на САЩ
- 19:24 Тити Папазов блокиран в Израел: Скрихме се в бомбоубежището, звучат сирени
- 19:13 Димитър Стоянов: Заседание на Съвета за сигурност заради учение? Лъжите водят до оставки
- 19:03 Емил Дечев призна за поголовните смени в МВР
- 18:52 ГЕРБ: Гюров незабавно да запознае партиите с решенията на Съвета за сигурност
- 18:41 Иранският министър на отбраната и командващият елитните гвардейци са били убити от Израел
- 18:30 WSJ: САЩ никога не са били под такъв масиран удар по свои бази
- 18:18 Лавров осъди "необоснованото нападение на САЩ и Израел срещу Иран"