Томислав Дончев: Със САЩ имаме съдбата, привилегията и отговорността да отглеждаме таланти

България 27.02.2025 13:51 Снимка: ДНЕС+

Томислав Дончев: Със САЩ имаме съдбата, привилегията и отговорността да отглеждаме таланти

В икономиката на бъдещето не митата имат значение, нито кой, колко и за колко произвежда, както и какъв достъп до ресурси има, а кой може да отглежда, да задържи и да накара талантите да творят. Това обяви Томислав Дончев, вицепремиер и министър на иновациите и растежа, в рамките на откриващото си приветствие към участниците в конференцията "Explore US 2025".

Събитието, което е съвместно организирано от Американската търговска камара в България (АТК) и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия в България (ИАНМСП), се провежда в в хотел "Хилтън София". Целта на конференцията е да разясни възможностите за търговия и за инвестиции в САЩ, допълва БТА.

Със САЩ "имаме съдбата, привилегията и отговорността, но и предизвикателствата да отглеждаме таланти", добави още Дончев. Според него светът днес не ще се промени след 15 години, а това ще става всеки ден.

Томислав Дончев наблегна на факта, че САЩ и България споделят общи ценности и тежката, по думите му, съдба да отглеждаме таланти.

"Нека не ревнуваме кой отглежда повече и в каква посока се движат талантите," призова вицепремиерът и добави, че посоката е ориентирана към Запад.

"Европа е също интересно място, задържането на талантите зависи и от условията на живот. Дано да има мащабно движение и в двете посоки," призова Томислав Дончев.

Според него днес освен кой е ти партньор, два пъти по-важно е кой ти е конкурент.

Икономическият министър Петър Дилов: САЩ са сред водещите външнотърговски партньори на България

САЩ са сред водещите външнотърговски партньори на България и работим активно за развитието на двустранните търговски и икономически връзки. През последните години двустранната търговия расте непрекъснато. Стокообменът за периода от януари - октомври 2024 година на България със САЩ възлиза на 1,4 милиарда щатски долара, с положително търговско салдо. Българският износ за първите 10 месеца на 2024 година надхвърля 1 млрд. щатски долара. Това посочи Петър Дилов, министър на икономиката и индустрията, по време на конференцията "Explore US 2025".

Според министъра американският пазар е сред основните експортни дестинации за български продукти от високотехнологичния спектър.

Той е убеден, че може да се направи много повече за стимулиране на съвместните дейности и двустранната търговия, така че да се даде тласък на по-нататъшното развитие и разширяване на икономическите отношения между България и САЩ.

"Приоритет на това сътрудничество са развитието на търговията, енергетиката, високотехнологичните производства, дигитализацията, свързаността и чистите технологии" изброи Дилов. "България предоставя благоприятни условия за различни области и особено в цифровизацията и зелената икономика, автомобилната индустрия, финтех решенията, отбранителната индустрия, в космическия сектор и електронната търговия. Успешно се развиват традиционни услуги, които България изнася на американския пазар - аутсорсинг, софтуер, ИТ - услуги и инженеринг".

Петър Дилов смята, че българските предприятия за индустриалните и отбранителните технологии разполагат с потенциала да се включат в общи проекти, научни разработки и производствени процеси.

Той увери присъстващите на форума, че българското правителство работи усилено за създаването на благоприятна бизнес среда, която да насърчи двустранното сътрудничество.

"Нашата амбиция е да подкрепим бизнеса, като осигурим достъпа до финансиране, насърчим публично-частните партньорства и създаваме интеграция на българските компании в международните вериги на доставка", каза още министър Петър Дилов.

Той допълни, че се надява на подкрепата на САЩ в процеса на присъединяване на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), която цел той определи като дългосрочна и приоритетна за външната политика на България.

CHF CHF 1 2.07603
GBP GBP 1 2.29262
RON RON 10 3.92926
TRY TRY 100 4.48288
USD USD 1 1.72214