Светът говори за новото лице на България

България 05.09.2023 08:46 Снимка: ДНЕС+

Светът говори за новото лице на България

Успешни родни хайтек компании ще представят България на 87-ия Международен солунски панаир, на който страната ни е почетен гост

Светът не спира да пише новата си технологична история и България все по-често е съществена част от нея.

През последните години български високотехнологични компании променят цели индустрии от медицината до Космоса.

Всички тези хора и екипи, заредени със знания, енергия и амбиции, са новото технологично лице на България, което има всички шансове да я превърне в световен център за изследвания и високотехнологични иновации.

Един от пътищата към реализирането на тази визия е

създаването на бази за обучение и проучвания,

каквито има по целия свят. Стъпка в тази посока е основаването на първия по рода си в Източна Европа институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT. Той е създаден по модела на най-силните изследователски центрове в света като Stanford, MIT и други.

INSAIT бе открит през 2022 г. в София, основан е в партньорство с ETH Zurich и EPFL и е част от Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Българската държава, Google, DeepMind, AWS, SiteGround, VMWare и водещи български технологични предприемачи инвестират милиони в INSAIT.

Подобно на топуниверситетите по света, INSAIT обхваща широк спектър от дейности - изследвания на световно ниво, образователни програми, създаване на дълбокотехнологични стартъпи, работа с водещи R&D центрове и компании и др.

Развойната дейност на INSAIT включва редица стратегически сфери. Част от тях е Edge AI - нова платформа за AI в периферията (сателитни, мобилни данни) в партньорство с водещи европейски компании и университети като ETH Zurich, Немския аерокосмически център (DLR) и др.

Фокус на INSAIT е и

роботиката с нови AI алгоритми за машинно зрение

в роботиката и автономното шофиране, в партньорство с голяма японска технологична компания. Развойната дейност на института включва и квантови изчисления, GPTмодели и АI регулации.

Научен директор и архитект на INSAIT е проф. Мартин Вечев от ETH Zurich, един от водещите учени в света в сферата на компютърните науки и изкуствения интелект, съосновател на три успешни дълбокотехнологични стартъпа.

Само за една година INSAIT успя да привлече в София имена като проф. Люк ван Гуул, един от най-реномираните световни AI учени, както и редица млади изследователи от “Оксфорд”, “Карнеги-Мелън” и други топуниверситети.

Друга високотехнологична компания,

привличаща милиони инвестиции,

сред които и финансиране от Европейската комисия и Европейската централна банка, е българската компания EnduroSat.

Тя е специализирана в сферата на наносателитните технологии и услуги и е дългогодишен партньор на редица национални космически агенции, частни компании и технически университети от цял свят. Наносателитът е платформа с полезни товари (сензори, телескопи, камери и т.н.), които изпращат данни към клиенти от Космоса.

В началото на годината наносателит на EnduroSat полетя в Космоса с ракетата Falcon 9, изстреляна от компанията SpaceX на Илон Мъск.

Мисията на полета беше извеждане в орбита на 114 сателита от 24 държави.

Основател и изпълнителен директор на EnduroSat е Райчо Райчев, който е специализирал в Станфорд, Института за космически изследвания и Бразилската космическа програма. Той е представител на България в Космическия консултативен съвет към ООН. Създаването на EnduroSat е част от сбъдването на мечтата му да направи Космоса по-достъпно място за частни компании и изследователски екипи.

“Все повече нови играчи навлизат в космическия сектор и се надяваме те успешно да реализират целите си с помощта на нашите познания и сателитни системи”, споделя Райчо Райчев.

Основаната от него високотехнологична компания в момента разработва технологии за мисии, свързани с изследване на далечния Космос и на Луната и за наблюдение на Земята.

Не в Космоса, но отново над земята се развива друг български стартъп, създал революционна технология за доставки на стоки с дрон.

Успехът е на Dronamics, първата в света авиокомпания за карго дронове. В края на май тази година тя обяви за успешен първия полет на нейния пълномащабен самолет - “Черният лебед”, на летище Балчик в България.

Компанията споделя, че дронът е с обсег 2500 км (разстояние, достатъчно да покрие цяла Европа) и развива максимална скорост от 200 км в час. Товарният му капацитет е до 350 кг и по това той се сравнява с малък бус. Управлява се наземно от двама пилоти с опит в гражданската авиация.

Dronamics е създаден от двама братя - Константин и Свилен Рангелови, пионери в авиацията, подобно на легендарните братя Райт.

Постигнатият успех е резултат от желанието им да намерят

по-бърз и екологичен начин за доставки

Двамата разкриват, че мисията им е да направят възможна доставката в същия ден за всички и навсякъде.

Dronamics има подписани две споразумения за мащабно производство на “Черния лебед” в Европа и Австралия. Компанията се присъедини към първата

мрежа за разпространение на медицински дронове

в Обединеното кралство и има обявени партньорства със Zero Petroleum и Cranfield Aerospace Solutions за приемане на алтернативи без изкопаеми горива за захранване на двигателя на “Черния лебед”.

“Отне ни огромно количество усилия, вяра и стремеж, за да докажем, че концепцията ни има истински потенциал в световен мащаб. Предстои ни следващото предизвикателство - разгръщането на търговската ни дейност”, споделя Свилен Рангелов, съосновател и главен изпълнителен директор на Dronamics. 

Солунският панаир – топ икономическо средище

Панаирът в Солун от десетилетия е икономическо средище, което привлича представители на водещи индустриални сектори и предприемачи от цял свят. Всяка година деветте дни, през които се провежда, са време за обмен на бизнес идеи, но и празник с развлекателни събития за всички възрасти. Традиционно Солунският панаир се посещава от над 200 000 души, а тази година изложителите ще са около 1500.

Освен място за правене на бизнес Международният панаир в Солун е и терен за политически срещи и послания. Тук се срещат водещи политици от различни държави, а гръцкото правителство го използва, за да отправи важни икономически послания към сънародниците си.

Тази година на него освен премиери и министри от различни държави, сред които и България, ще присъстват и зам.-председателят на ЕК Маргаритис Схинас, бившият френски премиер Доминик дьо Вилпен, кметовете на Истанбул и Солун и др.

Денков и Мицотакис откриват палатата ни в Солун

Новото технологично лице на България ще бъде показано на 87-ия международен Солунски панаир, който ще се проведе от 9 до 17 септември в гръцкия град. В него ще участват около 60 български компании от различни сектори. България е страна почетен гост на панаира, затова в Солун ще бъдат премиерът Николай Денков, министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов, както и други министри. Българската палата ще бъде официално открита от Денков и от гръцкия премиер Кириакос Мицотакис.

На националния ни щанд, организиран от Министерството на икономиката и индустрията, ще бъдат представени няколко институции, сред които БАН, Националната компания индустриални зони, Българската агенция за инвестиции и др. На отделни щандове дейността си ще презентират десетки български компании от различни сектори – освен високи технологии и IT там ще бъдат и компании, свързани с хранително-вкусовата промишленост, образование, транспорт, машиностроене и др.

Българското представяне ще бъде съпътствано и от културно-развлекателна програма с участието на златните момичета от ансамбъла ни по художествена гимнастика, балет “Арабеск”, Александър и Константин Владигерови и др. В рамките на събитието ще се проведе и гръцко-български форум, който ще бъде открит от министъра на икономиката и индустрията.

CHF CHF 1 1.98461
GBP GBP 1 2.28258
RON RON 10 3.93116
TRY TRY 100 5.59045
USD USD 1 1.80361