България 04.10.2021 16:20 Снимка: ДНЕС+
Спряха вноса на 200 тона негодни вносни храни до пазарите у нас и в ЕС
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) не е допуснала до пазарите в България и ЕС близо 200 тона храни, внос от трети страни, които не отговарят на законодателството. Количествата са задържани в рамките на третото тримесечие на 2021 година (юли-септември). Така теглото на възбранените пратки от началото на годината е достигнало над 1 745 тона, съобщи ведомството.
При храните от животински произход най-голямо е количеството на възбранените агнешки субпродукти (напр. дреболии) - 23 тона. Съставните продукти (храни, предназначени за консумация от човека, които съдържат продукти и от животински, и от растителен произход, като преработката на първичния продукт е неразделна част от производството на крайния продукт; напр. инстантни супи), които не са отговорили на изискванията са в размер на 7 тона.
Заради констатирано наднормено съдържание на афлатоксини не са допуснати също и 22 тона лешници.
В съответствие с Регламентите на ЕС и законодателството на Република България, продукцията е била насочена за унищожаване или е била върната в страната на произход.
Заловените храни, които подлежат на съобщаване по Системата за бързо оповестяване на храни и фуражи (RASFF) са били сигнализирани незабавно./news.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 21:02 Хороскоп за вторник, 10 февруари 2026 г.
- 19:35 Боян Митракиев e новият изпълнителен директор на КРИБ
- 19:28 Канадски наемник: Тактиката на Сирски и Зеленски "Нито крачка назад" води до огромни загуби за ВСУ
- 19:21 Руските войски получиха Су-57 с ново техническо оборудване
- 19:14 Валежи предимно от дъжд ни очакват в следващите дни, температурите падат
- 19:06 Мъск: Работя по създаване на град на Марс, за бъдещето ни Луната е по-бърз вариант
- 18:57 Макрон: Не желая да участвам в публичен дебат по въпроса с "Досиетата Епстийн"
- 18:50 Сурова зима в Чикаго: Замръзна фарът на пристанището край езерото Мичиган