България 06.03.2025 16:51 Снимка: ДНЕС+
След управлението на ПП-ДБ и ПВУ: 5.4 млрд. лв. от енергетиката ги няма
„Средствата, които идват от ЕС и по ПВУ са неутрални по отношение на бюджета, т.е. колкото са приходите, толкова са и разходите, нищо няма да гръмне“, това увери финансовият министър Теменужка Петкова пред журналисти в Министерския съвет.
Изказването на Петкова идва в отговор на „Продължаваме промяната“, които по-рано на пресконференция обявиха, че ако ГЕРБ не изпълнят реформите по ПВУ, бюджетът ще гръмне.
„ПП и днес говориха по темата с бюджета. Отново Асен Василев е отправил критики. Мислех, че след като приехме Бюджета на Първо четене сме изговорили всичко“, посочи финансовият министър Теменужка Петкова.
„Той критикува себе си. Собствените си действия и сега като вижда какво се е случило с публичните финанси сега се плаши. Сега, като видя резултата след четиригодишните си опити в тази област, според мен се уплаши. Нашето правителство и ПП ГЕРБ участва в управлението на страната и публичните финанси от малко повече от месец, но имаме привилегията да плащаме старите неплатени сметки на г-н Василев", коментира тя.
По думите на Петкова сред неплатените средства са: половин милиард лева задължения към АПИ, 246 млн. лв. към министерствата на труда и транспорта, 524 млн. лв. по общинската инвестиционна програма.
„За какво похарчи 1,260 млрд. лева от НЕК- да каже къде отидоха парите. Във Фонд сигурност все още има липса от 500 млн. лева“, посочи още финансовият министър.
Чувството ми са справедливост е силно обострено. И Кирил Петков и Асен Василев са го виждали, но днес говориха лъжи. Става въпрос за затваряне на въглищни. Заложените от тях програми в ПВУ не са изпълнени, коментира енергийният министър Жечо Станков.
Той показа документ, под който е сложен подписа на Асен Василев, който по думите му еднолично е подписал отмяната на санирането на еднофамилните къщи и го е изпратил в Брюксел.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.
- 18:47 НАСА вижда огромен потенциал за добив на ресурси от най-голямата луна на Сатурн