
България 15.05.2025 11:48 Снимка: ДНЕС+
Ще има ли български кайсии това лято?
През последните години климатичните промени оказват все по-сериозно влияние върху отглеждането на кайсии в България.
Топлите зими правят плодните дървета по-уязвими на пролетните студове, например тази година в североизточната част на страната плодните дръвчета измръзнаха на 100 процента.
Село Стамболово, разположено между областите Русе и Силистра - е район, в който по традиция има големи кайсиеви градини. Но тази година заради сериозните студове - реколтата е под въпрос, защото цветовете по дърветата бяха унищожени.
"Забелязва се едно повишаване на така наречените празни години, в които дърветата не дават плод. Има частични замрази и добивите не са достатъчно добри. А тази година процентът на замръзването при кайсията е 100%. Както и при някои други култури. И то за територията над цялата страна". Това заяви в „Здравей, България” Синан Вейсал, който е член на УС на браншова камара "Плодове и зеленчуци".
![]() |
1 | 2.09628 |
![]() |
1 | 2.2729 |
![]() |
10 | 3.86215 |
![]() |
100 | 4.18394 |
![]() |
1 | 1.66383 |
Последни новини
- 20:55 Хороскоп за петък, 4 юли 2025 г.
- 20:51 Мъж рани четирима души с брадва във високоскоростен влак в Германия
- 20:50 Бивш кмет на Луганск бе убит от атентаторка-камикадзе, съобщиха местните руски власти
- 20:49 България замесена в глобална схема за ДДС измами с ултраскъпи коли, щетите надхвърлят 100 млн. евро
- 20:47 Няколко души са намушкани с нож в близост до търговски център в Тампере, Финландия
- 20:44 Има загинал след инцидент във военния завод „Арсенал“ в Казанлък
- 19:36 Маги Халваджиян е новият продуцент на шести сезон на "Под прикритие"
- 19:30 Мъртва котка и валс с Путин: Как бившият външен министър на Австрия намери нов дом в Русия