България 22.03.2026 16:27 Снимка: ДНЕС+
Шофьорските курсове може да достигнат 1500 евро заради нови изисквания
Шофьорските курсове в България може да поскъпнат до 1500 евро, прогнозират инструктори, след като новите изисквания за провеждането им увеличават броя на задължителните часове и въвеждат допълнителни дигитални контролни системи. Това съобщи в сутрешния блок на Euronews Bulgaria България Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка.
Той заяви, че автоинструкторите са в протестна готовност. Основните им искания включват отпадане на задължителната теоретична част, преминаване на част от обучението онлайн, премахване на GPS следенето и корекция на изпитните листовки, които според него съдържат до 40% неточни въпроси.
Освен финансовия ефект, Иванов подчерта, че настоящата система затруднява практическото обучение и компрометира качеството на подготовката на младите шофьори. Той посочи, че дигитализацията и строгите административни правила водят до загуба на учебно време и допълнителен стрес както за инструкторите, така и за учениците.
„Ние учим четвърто поколение шофьори и искаме децата да излизат на пътя с реални умения, а не само с бюрократични печати“, каза той, като добави, че срещата с новия министър на транспорта ще реши дали част от предложенията на преподавателите ще бъдат приети, за да се избегне излизането на пълномащабен протест.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 17:46 Експерти: САЩ не могат да нанесат стратегическо поражение на Иран, представят провала си като победа
- 17:34 За първи път в историята вносът на автомобили от Китай надвиши износа от ЕС
- 17:22 Украински военен е шокиран: САЩ стрелят безразборно, не разбирам какво правят
- 17:11 В тесен кръг! Погребаха Ивайло Калушев
- 17:00 Атанас Пеканов: България ще загуби между един и два милиарда евро по ПВУ
- 16:48 Борисов на форума на ГЕРБ: За участие във властта ви събирам и решаваме! Няма да ходя по манастири
- 16:37 Иван Христанов: Има лица в БАБХ, които искат да закрилят безчинства, те ще бъдат уволнени
- 16:27 Шофьорските курсове може да достигнат 1500 евро заради нови изисквания