България 21.03.2026 09:18 Снимка: ДНЕС+
Проф.Николай Габровски: Гръбначно-мозъчните травми са тежък и чест проблем
За година в Западна Европа се регистрират над 15 хиляди случая на спинална травма, каза уважаваният професор
Гръбначно-мозъчните травми са много сериозен социално-значим проблем, като причините за това са голямата им честота – за година в Западна Европа се регистрират над 15 хиляди случая на спинална травма, като 80% от случаите са на мъже.
Това каза за БТА проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“ и началник на Клиниката по неврохирургия и заместник-директор на болница „Пирогов“. Проф. Габровски участва във форум с международно участие „Неврорехабилитацията – надежда за бъдещето“.
Средната възраст на пострадалите е 30 г., а близо 60% от получилите спинална травма са на възраст между 16 и 30 г.
По думите му най-често се уврежда шийният сегмент, който засяга цялото тяло и близо половината от пострадалите остават тежко инвалидизирани, с парализа на краката и ръцете. При пациент, който е получил тежка увреда само на краката, има възможност за социална интеграция, добави той. Близките на пациент с гръбначно-мозъчна травма трябва да бъдат силно подпомогнати, тъй като болният изключително трудно се справя без чужда помощ. Необходима е неврорехабилитация за пациента, както и последваща социална интеграция.
Най-честите причини за гръбначно-мозъчна травма са пътнотранспортни инциденти – 35%, битови травми, основно падания – 20%, спортни травми – около 15%, като две трети от тях са получени заради скачане във вода. Около 15% от гръбначно-мозъчните травми са в резултат на насилие, каза по време на форума проф. Габровски.
Проф. Габровски напомни за особено внимание заради предстоящото лято и травмите, причинени от скокове във вода.
Мозъкът е интерес на три медицински специалности - неврология, психиатрия и неврохирургия, каза проф. Габровски по време на откриването на форума.
Той припомни, че през 2025 г. със съдействието на други експерти беше изработен проект на Национален план за мозъчните заболявания и беше внесен в Министерството на здравеопазването.
Планът съдържа стъпки и мерки, чрез които ще се постигнат по-добра грижа за пациентите и по-добро качество на живот, посочи още той. По думите му проблемът с мозъчните заболявания е огромен, тъй като с повишаване на възрастта се сблъскваме с деменция, мозъчни заболявания и др. и само обединени усилия ще доведат до добър резултат. Неврорехабилитацията е един от изключително важните компоненти в лечението на мозъчните заболявания, допълни проф. Габровски.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.
- 18:47 НАСА вижда огромен потенциал за добив на ресурси от най-голямата луна на Сатурн