България 26.09.2021 13:38 Снимка: ДНЕС+
Проф. Чорбанов: През октомври представяме българската COVID ваксина
На 5 октомври представяме българската ваксина срещу COVID-19. Това заяви проф. Андрей Чорбанов - директор на департамент "Имунология" в Института по микробиология на БАН и депутат от ИТН в последните два парламент в ефира на Нова телевизия.
Според него преболедувалите нямат нужда от ваксина, защото имат защита. Той обясни, че всички резултати в световен план показват, че имунитетът на прекаралите COVID-19 е много висок и на практика те няма нужда да бъдат ваксинирани. Той допълни, че антителата не са белег и фактор, който трябва да бъде отбелязван.
Фактор на защита са други имунни компоненти, които гарантират защита на организма през по-дълъг период - за цял живот. Ваксинацията трябва да бъде доброволна и от този аспект всеки един пълнолетен човек трябва да прецени сам за себе си до каква степен е готов да поеме риска от заболяването или не, категоричен бе Чорбанов.
Той коментира и необходимостта от поставяне на бустерна доза от ваксината срещу COIVD-19. Чорбанов поясни, че навсякъде се въвежда такава доза най-вече за възрастните хора. От този аспект третата доза се прави като аналог на другите ваксини, добави той./NOVA
Още по темата
-
-
2462 нови случая на коронавирус в страната, 277 са във Варна
преди 3 години
-
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:58 New York Times: Украйна вече не използва GPS в дроновете си за ударите срещу Русия
- 13:49 Трима миньори са убити при нападение срещу нелегална мина за добив на злато
- 13:40 Пътят на България към единната европейска валута
- 13:30 Рустем Умеров обсъди с шефа на турското разузнаване пътищата към мира в Украйна
- 13:21 Кремъл предаде на САЩ данни за дрона, атакувал резиденцията "Валдай"
- 13:12 Изгоря църква в Амстердам
- 13:02 Днес ще бъде предимно слънчево
- 12:52 Българският спортен тотализатор: Приемаме залози и изплащаме печалби само в евро