Патриарх Даниил: Длъжни сме да пазим и възпитаваме в себе си любовта към своя език

България 11.05.2025 16:56 Снимка: ДНЕС+

Патриарх Даниил: Длъжни сме да пазим и възпитаваме в себе си любовта към своя език

Като наследници на нашите предци днес ние сме длъжни да пазим и възпитаваме в себе си любовта към своя език, каза българският патриарх и Софийски митрополит Даниил на празника на Ловеч. Имаме тази радост на днешния ден да празнуваме паметта на светите равноапостолни славянобългарски просветители братята Кирил и Методий. Това е празник на вашата епархийска катедрала, на град Ловеч, скъп празник за всеки българин. Всички, още от най-ранна възраст, сме закърмени с любовта към светите братя Кирил и Методий, каза патриарх Даниил. Той участва в тържествена церемония по повод празника на Ловеч, който вече над 30 години се отбелязва в деня, когато църквата почита светите равноапостоли Кирил и Методий.

Българският патриарх определи делото на светите братя Кирил и Методий - създаването на славянската азбука и на един нов книжовен език, като дивно и чудно дело. „Светите братя предприемат този велик подвиг за нещо още по-велико - просветата на славянските народи в светото евангелие, във вярата в Триединния Бог и проправяне пътя на славянските народи към Царството Божие“, посочи патриархът.

По думите му двамата братя са били не само високо образовани, но преди всичко богопросветени човеци. „Както свети Константин-Кирил Философ дава определение за философията, те са били човеци, които са познавали Божиите и човешките дела и са се стремели да се богооподобяват, да приличат, да бъдат подобни на своя Творец. И видели колко благо е това, че това е същината на човешкия живот и предприели този подвиг. Сам свети Кирил свидетелства в пролога към Евангелието. „Вие, които съзирате красотата на вашата душа, радвайте се, като вниквате в словото Божие“. Ето за тази красота, за нейното възвисяване, за нейното процъфтяване в непреходните христови добродетели и спасението на човешките души свети братя са отдали целия си живот“, добави патриархът. 

По думите му затова днес, когато празнуваме тяхното дело, следва да си даваме сметка, че светите братя не просто са дали началото на нашия книжовен език, на нашата книжнина, наука, но преди всичко са ни отворили пътя да познаваме Бога. Защото не е достатъчно човек да бъде по светски образован.

Ако умът, душата, сърцето не са посветени с христовата светлина, която укрепва умове и сърца, то трудът ни остава половинчат, незавършен и не се знае какъв плод ще принесе, каза още българският патриарх Даниил. 

Според него общинското ръководство най-добре си дава сметка, какво означава това жителите на общината да бъдат не само по светски образовани, но да имат грижата един за друг. Колко трудности се преодоляват за направата или ремонта на една улица, за построяването или ремонта на една сграда, а колко повече усилия са нужни за възрастването на една човешка душа в добродетелите. „От помрачение, от което страдат твърде много хора днес, депресии, зависимости, униние, липса на смисъл в живота, колко е трудно човек да види посоката, светлинката за себе си, да повярва, че Бог има помисъл и за него лично, и да се окуражи да тръгне този човек и да промени помрачението, което е обхванало ума и душата му, и тя да се изпълни с любов към Бога и към човеците. Няма по-трудно дело от това, братя и сестри. Човек е готов да преброди всичко, земята да обърне, велики подвизи да извърши, но по-трудно от всичко това е да отмести една страст, която смущава и притиска душата му“, добави в словото си патриархът.

Той пожела да пребъдем в светата православна вяра, с благодарност и с благоговение да приемем техните трудовете на светите братя, да почувстваме това задължение, че сме наследници на онези човеци, които съхраниха тяхното дело.

„Ние сме тези, които сме създали, развили това дело и тук от България да тръгне и да се разпространи по света, за да може днес в Европа кирилската азбука да бъде третата призната азбука в Европейския съюз. Ако ние само останем до това да се гордеем, да пишем на свой език и да почитаме светите братя като създатели на азбуката и книжнината, но не се поучаваме от техния живот, не прилагаме това, което са ни завещали и което са ни показали, че води към Царството Божие, именно към това да се разкрие красотата на човешката душа, обогатявайки с непреходните христови добродетели, то ние наполовина, половинчато празнуваме, половинчато почитаме светите братя, половинчато ще бъдат и резултатите в нашия живот“, каза патриархът.

По думите му жителите на град Ловеч са засвидетелствали, че истински почитат светите братя Кирил и Методий, тъй като в града е създадена музиката на химна на светите братя, построена е катедрала, посветена на тях. Създадено е и православно училище „Свети седмочисленици“, дело на Ловчанския митрополит Гавриил, което е истински пример за пастирска, бащинска грижа за възпитаването на младите хора.

„Честит и благословен празник! Божието благословение да бъде върху всички нас“, пожела патриархът пред катедралния храм в Ловеч, носещ името на светите братя.

Там почетен караул от военните формирования в Ловеч изпълни военен ритуал и бе издигнато знамето на града. Прозвуча и химнът на българската просвета и култура „Върви, народе възродени“, чиято музиката през 1901 г. пише Панайот Пипков в Ловеч и озвучава града точно на 11 май. 

„Днес – 11 май, ние, ловчалии, с особена гордост отбелязваме Деня на Ловеч – ден на духовност, на просвещение и съзидателност, превела ни през вековете и дала съвременния облик на града ни. Днес почитаме и светите братя, които са с мащабно значение на целия славянски народ “, заяви в словото си кметът на Ловеч Страцимир Петков. Той пожела да знаем и да си припомняме, че когато сме заедно духовността и вярата се удвояват. Нека Ловеч, освен духовен, културен и исторически център, бъде европейски град, град на знание и на възможности, добави Петков.

По-рано тази сутринта в катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий“ патриарх Даниил отслужи Патриаршеска света литургия и молебен за благоденствие заедно с Ловчанския митрополит Гавриил и други духовници.

Митрополит Гавриил благодари за посещението, делото и подкрепата на българския патриарх и Софийски митрополит Даниил. „Господ да ви дарува здраве, радост, сили и с вашия труд да превърнем нашия град и страна в храмове на любовта, вярата, трудолюбието и добродетелта, за да може да бъдем достойни ученици на светите братя Кирил и Методий“, пожела в словото си владиката.

Поздрав отправиха танцьорите от Фолклорен танцов ансамбъл „Магия“ – Ловеч, които представиха картина „България“ по текст на Ганчо Ганев.

Сред официалните гости бяха още заместник-началникът на отбраната на Република България генерал-лейтенант Красимир Кънев, командирът на Командване за логистична поддръжка – София, бригаден генерал Николай Кебапчиев, делегации от побратимения на Ловеч немски град Ерфурт, водена от кмета Андреас Хорн, и от италианския град Сан Бенедето дел Тронто, водена от кмета Антонио Спацафумо, митрополитът на САЩ, Канада и Австралия Йосиф, представители на духовенството, институции и граждани.

Програмата по случай Деня на Ловеч продължава с тържествено заседание на Общинския съвет в Ловчанско читалище „Наука“, където със званието „Почетен гражданин на Ловеч“ ще бъдат удостоени педиатърът д-р Наташа Шопова, актьора Стоян Георгиев и генерал-лейтенант Красимир Кънев.

Вечерта празникът продължава на площад „Екзарх Йосиф I“, където концерт ще изнесе Влади Ампов-Графа, а преди него на сцената ще излязат Горан Стоянов Трио и ученическата група „Персемона“.

Денят ще завърши с празнична заря.

CHF CHF 1 2.09113
GBP GBP 1 2.30722
RON RON 10 3.8214
TRY TRY 100 4.48586
USD USD 1 1.73821