България 09.04.2025 11:24 Снимка: ДНЕС+
От 1 юни настъпват големи промени за работещите у нас
От 1 юни 2025 г. в България официално се въвежда електронната трудова книжка, което означава, че хартиените книжки вече няма да бъдат използвани. Промените са част от по-широката стратегия за дигитализация на трудовите отношения, която беше заложена още през октомври 2023 г.
От КНСБ разясняват подробно какво означава това за работниците и служителите, и какви действия трябва да предприемат работодателите.
Какво представлява електронната трудова книжка?
„Трудовата книжка е официален удостоверителен документ, в който се вписват ключови данни за служителя – длъжност, възнаграждение, осигурителен стаж. Тези данни са от съществено значение при определяне на осигурителните права, включително при пенсиониране“, обяснява Михаела Тодорова от КНСБ.
От 1 юни хартиената книжка ще бъде заменена от единен електронен трудов запис, който ще се съхранява в специален национален регистър за заетостта. Всеки работник ще има достъп до своя електронен запис, което ще осигури по-голяма прозрачност и контрол върху трудовата история.
Как ще работи новият регистър?
При сключване на трудов договор, работодателят или упълномощено от него лице ще е длъжно да впише данните в регистъра. При прекратяване на договора, информацията трябва да бъде отразена в 7-дневен срок. Ако това не бъде направено, се счита за нарушение и работникът има право да търси обезщетение.
„Вече няма да има нужда хартиената книжка да се предоставя на работодателя. Всички записи ще се водят електронно, централизирано и защитено“, добавя Величка Микова.
Какво се случва със старата хартиена трудова книжка?
Важно уточнение: старата трудова книжка не се унищожава автоматично. Тя остава валиден официален документ до 1 юни 2025 г. Работодателите са длъжни да я върнат на служителите, за да може при нужда от удостоверяване на предишен стаж да бъде използвана.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:35 Хилъри Клинтън: Усилията на САЩ да принудят Украйна да сключи споразумение са позорни
- 19:25 Русия превзе над 200 кв. км през февруари. ВСУ наблягат на използването на дронове
- 19:16 Зам.-шефът на НАТО: В ЕС свършиха ракетите за ПВО за Украйна. Само САЩ имат
- 19:06 Кличко призна, че Киев е на ръба на катастрофа
- 18:56 Захарова: Твърденията за отравяне на Навални са западна измама
- 18:44 Всяка дреха в ЕС ще има цифров "паспорт"
- 18:34 Франция: Отравянето на Навални е показателно
- 18:23 Орбан: 9 европейски държави взеха решение за война с Русия