Опозицията видя в номинацията на Тончев за Комисията по досиетата доовладяване на ДАНС

България 04.05.2025 12:25 Снимка: БТА

Опозицията видя в номинацията на Тончев за Комисията по досиетата доовладяване на ДАНС

Опозицията обвини управляващите, че се опитват да овладеят Държавната агенция "Национална сигурност" с предложението на ГЕРБ настоящият ѝ председател Пламен Тончев да оглави Комисията по досиетата.

Според съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков управляващите се готвят да поставят начело на ДАНС един от настоящите ѝ заместници - Деньо Денев. Според неправителствената организация БОЕЦ и BIRD Денев е "човекът на Пеевски", а Петков го определя като "човек, доказал своята 100% лоялност към Пеевски-Борисов" с аргумент, че е "скалъпил" доклада на ДАНС срещу машинното гласуване при местния вот през 2023 г.

ПП: "Контролът над информацията винаги е изкушавал авторитарните режими"

"Контролът над информацията винаги е изкушавал авторитарните режими. Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото. Сега виждаме точно този модел в действие - завземат не само медиите, прокуратурата, МВР, но вече протягат ръце и към ДАНС, стара мечта на Пеевски", написа във Facebook Кирил Петков след новината, че ГЕРБ-СДС предлага шефът на ДАНС Пламен Тончев да оглави комисията по досиетата, която пък ще стане научно-изследователски институт.

Според съпредседателят на ПП-ДБ "дуетът Пеевски-Борисов бавно и методично се опитва да установи двуглава диктатура в България", а ДАНС е "особено важна за подслушването на опозицията и гражданите".

"Сега, в поредния опит за овладяване на институциите, двуглавата диктатура иска да инсталира за шеф на ДАНС Деньо Денев, човек доказал своята 100% лоялност към Пеевски-Борисов, като скалъпи доклада срещу машинното гласуване и реално премахна машинното гласуване за местния вот през 2023 г. Не че настоящият шеф на ДАНС не е компрометиран, но не е 100% човек на дуета", смята Петков.

"Да, Бългрия": Доовладяване на ДАНС

Колегата му в ПП-ДБ и съпредседател на "Да, България" Ивайло Мирчев заяви пред БНР, че "с отстраняването на Тончев се доовладява ДАНС". Според него Тончев се е опитвал да балансира между Румен Радев от една страна, и Делян Пеевски и Бойко Борисов от друга.

"Този баланс очевидно не се е харесал на Пеевски и в резултат на това той подава оставка. (...) Нямам съмнение, че е бил мотивиран по подходящия начин. Най-честата зависимост са компромати, някое дело на трупчета в прокуратурата. Голяма част от хората, които заемат една или друга публична длъжност, имат някакви скелети в гардероба и Пеевски и хората около него са доказали, че могат да ги използват по добър начин", каза Мирчев.

"Вижда се, че критиките на Пеевски към президента много рязко секнаха. Остротата в този конфликт липсва", отбеляза още той.

Пламен Тончев бе назначен начело на ДАНС през 2021 г. от президента Румен Радев по предложение на служебния кабинет на Стефан Янев. Неговият мандат продължава до 26 май 2026 г. Според закона в едномесечен срок от предсрочното освобождаване на председателя Министерският съвет трябва да предложи на президента с указ да назначи нов председател, който да довърши мандата на Тончев.

МЕЧ: Отстраняване с "тихичко пенсиониране"

Според Николай Радулов от МЕЧ местенето на Тончев в комисията по досиетата всъщност е отстраняване от ДАНС.

"Интересно е какво мисли по въпроса шефът на ДАНС. Защото на мен могат да ми предложат да стана космонавт, но аз дали ще се съглася? Ако той се съгласи, прилича на тихичко пенсиониране. Ако си спомняте, преди години ген.Кирчо Киров, който беше отстранен от разузнаването, за 4 или 5 месеца беше съветник на Борисов. Т.е. това са едни преходни периоди преди да те пенсионират. В тази комисия Тончев определено няма бъдеще, защото той е специалист по противодействие на организираната престъпност. В по-голямата си част в битието си в МВР той е работил в ГДБОП. Последно преди да стане шеф на поделението на ДАНС в Кюстендил е оглавявал БОП-а във Враца. Той е може би най-неподходящият човек да оглави нещо, което ще се превърне в исторически изследователски институт", коментира Радулов пред БНТ.

"Има практика, за да се запуши устата на този, който се отстранява, да се сложи на място, на което взема не лоша заплата. Шефът на тази комисия получава горе-долу колкото шефа на ДАНС. Този подход е валиден сигурно от 15 години в сферата на сигурността. Отстраняват те, слагат те някъде, за да не почнеш да говориш. Като минат 6-7 месеца поради динамиката в сигурността, ти вече не знаеш какво се случва. Освен това има и забрана да контактуват с онези, с които са работили преди това. Друго може и да не се върши, но за това се следи", каза Радулов.

"Ако се осъществи прехвърлянето на Тончев в Комисията по досиетата, определено е отстраняване. Дори и президентът Радев да се запъне - нужен е и негов указ, ще има известен период, в който ще се изглажда ситуацията. Защото когато правителството не иска да работи с някого, което и да е правителството и за когото и да става дума, в крайна сметка му намира цаката", заключи Радулов.

Зам.-председателят на ГЕРБ Томислав Дончев обясни изпращането на шефа на ДАНС начело на комисията на досиетата като "естествено продължение на професионалните занимания за Тончев".

"Бившият председател на ДАНС, след като приключи кариерата си в службите, като какъв трябва да работи? Като портиер ли?, попита той.

Процедурата за попълването на Комисията по досиетата с нови членове на мястото на изтеклите мандати стартира повторно на 30 април. Първоначалната номинация на мандатоносителите беше Константин Пенчев, когото сега предлагат да стане заместник на Пламен Тончев.

CHF CHF 1 2.09336
GBP GBP 1 2.29208
RON RON 10 3.92879
TRY TRY 100 4.47071
USD USD 1 1.72426