България 12.08.2024 17:44 Снимка: ДНЕС+
Няма да спират от движение колите, които не отговарят на екокатегорията
Ще имат 30 дни да отстранят дефектите
Няма да се спират от движение автомобилите с неизправности, свързани с отработените газове. Това предвиждат от Министерството на транспорта и съобщенията, които публикуваха за обществено обсъждане промени в Наредба Н-32 за периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства. Наредбата е публикувана на страницата на МТС и в Портала за обществени консултации на Министерския съвет за срок от 30 дни.
Припомняме, че със заповед на министъра на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков бе сформирана работна група, която преразгледа текстовете на Наредба Н-32. Заключението на експертите е, че неизправностите, свързани с емисиите на отработените газове не засягат пряко пътната безопасност. До момента тези неизправности бяха квалифицирани като „опасни“ и превозните средства се спираха от движение.
С настоящите промени в Наредба Н-32 се предвижда неизправностите относно емисиите в отработените газове от МПС да се класифицират като „значителни“. В този случай на собствениците на превозни средства се дава срок за отстраняването им, след което отново преминават технически преглед. Друга промяна в Наредбата предвижда срокът за отстраняване от 14 дни да стане на 30 дни.
Основните проблеми бяха при колите на бензин, които са нови, сигнализираха шофьори в социалите мрежи.
В същото време дизеловите коли нямаха проблеми при преминаването на ГТП. Напрежението в бранша доведе до отстраняването от поста на шефа на ИААА Борислав Муеров. Неговото място зае Дамян Войновски, който от дълги години работи в ДАИ.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:12 Хороскоп за понеделник, 23 март 2026 г.
- 19:26 Провал! Израелската система за ПРО не успя да прехване иранските ракети над Димона
- 19:14 Лондон: Няма доказателства, че Иран насочва ракети срещу Европа
- 19:03 Йотова към проф. Герджиков: Вие сте от хората, които ни показвате как да храним добрия вълк в нас
- 18:52 Първа в ЕС: Словения ограничи зареждането на гориво до 50 литра
- 18:42 Бенямин Нетаняху обеща да "атакува поединично" всеки един ирански лидер
- 18:30 Политолог: Руските сили създават плацдарм за пряко настъпление към Киев
- 18:19 Иран обяви, че е ударил летище "Бен Гурион"