България 11.02.2026 15:10 Снимка: iStock
Надценката при чуждия внос - 35%, при родното производство - 90%
Секторният анализ на млечните продукти ще покаже, че надценката на чуждите селскостопански продукти е около 35%, а на българската продукция ще покаже надценка от 90%. Това сравнение направи председателят на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) Росен Карадимов по време на изслушването си от трибуната на Народното събрание.
Според него дебатът около цената на млякото и млечните продукти си е пар екселанс и протекционизъм.
Карадимов заяви, че всички мерки, които се предлагат като препоръки са спешни мерки. Промяната на формата на субсидиране на произведена продукция е една от мерките, които заслужава да бъде обсъдена. Ако формата на субсидиране се ориентира към родната произведена продукция, нещата ще изглеждат по-различно, смята председателят на КЗК.
Росен Карадимов добави още, че КЗК няма преки, а косвени правомощия да регулира цените на храните. Правомощията на КЗК са само забранени споразумения между търговските вериги и евентуално, ако има картели. Няма индикации за такъв тип договорки и уговаряне на цени между големите търговски вериги, тъй като конкуренцията е голяма, увери той.
"В сектора на храните забранени споразумения не констатираме", категоричен бе Карадимов.
КЗК няма правомощията по отношение на електроенергията, тъй като цената на регулирания пазар се определя от КЕВР.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 17:03 Службите търсят и политическа връзка в шесторното убийство „Петрохан-Околчица“
- 16:55 258 души са глобени за фалшиви сигнали и шегички с телефон 112 за 2025 г.
- 16:46 Какъв е пазарният дял на китайските автомобили в Европа?
- 16:37 Йотова наложи вето върху промените в Изборния кодекс за секциите в чужбина
- 16:28 Иззеха фалшиви близо 200 000 евро при спецакция в Ловешко
- 16:19 Задържаха баща, ударил съученик на сина си в училище в Брезово
- 16:10 МВнР отличи Лили Иванова с почетния знак "Златна лаврова клонка"
- 16:01 ГЕРБ: Служебният кабинет ще бъде на ПП-ДБ и Илияна Йотова