
България 01.04.2024 15:38 Снимка: ДНЕС+
МС обсъжда разпределението на 268 млн. лв. за повишение на заплатите в държавния сектор
В 13 часа днес започва заседание на Министерския съвет, на което ще бъде обсъдено правителствено постановление за разпределение на 268 милиона лева от държавния бюджет за ръст на заплатите в редица структури в администрацията, сред които Агенцията за социално подпомагане, Националния осигурителен институт, Националната здравноосигурителна каса.
Възнагражденията ще бъдат повишени със задна дата от 1 януари 2024 година. Целта е да се преодолеят диспропоциите в заплатите в бюджетните организации. Подготовката на документа отне повече от три месеца.
Проектът на постановлението предвижда да се определят нови размери на индивидуалните основни месечни заплати в десетки различни организации, като те се увеличават с определена сума. Тя варира от 215 лева за ниво "изпълнител" до 375 лева за ръководители.
Така например работещите на длъжност социални работници в Агенцията за социално подпомагане, които са близо 2600 души, ще получат по 231 лева, а минималната им основна заплата става 1400 лева. За Агенцията предвидената сума е над 16 милиона и половина лева. За Националната здравноосигурителна каса се заделят над 8 милиона и 500 000 лева, а за Националния осигурителен институт – 13 милиона.
Над 30 милиона лева са предвидени за Националната агенция за приходите, близо 6 милиона – за Агенция "Пътна инфраструктура" и над 3 милиона за агенция "Борба с градушките".
Само за служителите на Националния статистически институт новите размери на индивидуални основни месечни заплати се определят считано от 1 март. За тях са предвидени малко под 3 милиона лева.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.26029 |
![]() |
10 | 3.85803 |
![]() |
100 | 4.03449 |
![]() |
1 | 1.66908 |
Последни новини
- 19:33 Проруският опозиционен блок излезе начело преди изборите в Молдова на 28 септември
- 19:25 Българите обръщат поглед към Азия: Ръст в търсенето на екзотични валути
- 19:17 Съдът в Анкара отложи делото за отстраняването от длъжност на лидера на опозицията
- 19:10 Пребитият шеф на полицията, Русе е в съзнание, без опасност за живота, но остава под наблюдение
- 19:03 О.з. полк. Стоянов: Пилотите ни нямат подготовка за полети на пределно малка височина
- 18:56 Кеворк Кеворкян: Оскъдица
- 18:48 МВнР привика Митрофанова заради руските дронове над Полша. Н.Пр.: Това е провокация!
- 18:41 Атаките на ВСУ опустошиха базата на руския Черноморски флот в Крим