
България 11.06.2025 16:28 Снимка: ДНЕС+
КС ще разгледа промените в Закона за съдебната власт, свързани с избора на главен прокурор
С 9 на 3 гласа Конституционният съд допусна за разглеждане по същество искането на тричленен състав на Върховния административен съд да бъдат обявени за противоконституционни промените в Закона за съдебната власт, заради които през януари Висшият съдебен съвет прекрати процедурата за избор на главен прокурор, предава БНР.
Върховните съдии бяха сезирани от временно изпълняващия функциите Обвинител номер едно Борислав Сарафов, който беше и единственият участник в прекратената процедура.
На особено мнение са били назначените от президента Атанас Семов и Янаки Стоилов, и избраната от върховните съдии Соня Янкулова.
Какви са били мотивите на мнозинството и малцинството ще стане ясно след публикуване на мотивите към решението.
Още по темата
![]() |
1 | 2.08979 |
![]() |
1 | 2.29962 |
![]() |
10 | 3.88601 |
![]() |
100 | 4.30824 |
![]() |
1 | 1.69895 |
Последни новини
- 22:24 Деница Сачева: Лош стил за държавен глава е да говори неща, които не са в интерес на страната
- 22:21 Путин разговаря с Нетаняху, предложи да посредничи с Иран
- 22:18 Иран отговаря със "Сурово наказание"
- 22:11 Един от полицаите, арестували Явор: Помислих, че има нож
- 21:20 Хороскоп за събота, 14 юни 2025 г.
- 19:32 Ердоган за атаките на Израел над Иран: Провокация, която нарушава международното право
- 19:25 Макрон: Израел има право да се защитава! Франция многократно е осъждала иранската ядрена програма
- 19:17 Борисов уверил президента на ПАСЕ, че България ще продължи да играе стабилизираща роля на Балканите