
България 12.10.2024 11:14 Снимка: ДНЕС+
Изкупната цена на розовото масло намалява, насажденията - също
Бум на производството на розово масло. Това сочи последната обявена статистика, от която става ясно, че добивът се увеличил с 1000 тона, а цената за килограм розово масло от България надхвърля 16 хил. долара.
Според собственици на розови масиви и дестилерии бизнесът обаче съвсем не е в разцвет.
Според Владимир Стоянов, който се занимава с розопроизводство, преработка и изделия от рози статистиката, че през годината е произведен близо тон розово масло по-скоро не е вярна, тъй като календарната и земеделската година са нещо различно.
„Първото 6-месечие са отчели едно масло, което е произведено миналата година. То е продадено тази година, но не е произведено сега“, обяснява розопроизводителят от Сдружение „Българска розова долина“ Владимир Стоянов и добавя: „Нямам наблюдения да има двоен ръст на розите в България и да има насаждения, напротив намаляват. А насажденията не се увеличават“.
В края на кампанията е трудно да се каже, че годината е била добра. „Рекордно рано започна, след това имаше един период от 15 дни, в които много валеше дъжд и всъщност в килограмите имаше голяма доза вода. Едни 30% вода сме преработили, с което няма как да е добра годината“, уточнява той.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10327 |
![]() |
1 | 2.33337 |
![]() |
10 | 3.87163 |
![]() |
100 | 4.43418 |
![]() |
1 | 1.73067 |
Последни новини
- 22:06 Хороскоп за събота, 24 май 2025 г.
- 19:36 Разкриха отвличане на мъж в София
- 19:28 Защо победителят JJ иска Евровизия 2026 без Израел
- 19:21 Си и Мерц търсят сътрудничество срещу митата на Тръмп
- 19:13 Градът, който „лъже“ света за мащаба си
- 19:04 Залужни: Украйна не може да се надява на чудо, че някой ще ѝ върне границите от 1991 или 2022 г.
- 18:56 Боршош: Българският туризъм е в готовност за еврозоната
- 18:48 Прокуратурата в САЩ иска смъртно наказание за убиеца на двамата служители на израелското посолство