България 21.06.2024 09:06 Снимка: ДНЕС+
Главчев пита Народното събрание кой да представлява България на Срещата на върха на НАТО
Министър-председателят Димитър Главчев изпрати писмо до председателя на Народното събрание Рая Назарян и до парламентарните групи в 50-ото Народно събрание, в което отправя искане парламентът да реши кой да представлява България на предстоящата Среща на върха на НАТО. Това съобщиха от пресслужбата на правителството.
В периода от 09.07.2024 до 11.07.2024 г. във Вашингтон ще се състои Срещата на върха на НАТО. Форумът е най-високото ниво на вземане на решения в Алианса и ще отбележи 75-та годишнина на Северноатлантическия договор, подписан именно във Вашингтон, САЩ. За първи път ще се включат новоприетите страни-членки и се очаква съюзниците единодушно да приемат важни решения, пише в писмото премиерът.
Традиционно покани аз участие получават и министър-председателят, и президентът, а решението кой от тях да отиде се взема от Министерския съвет. При предишните служебни правителство в тези срещи участваше Радев, но сегашният кабинет не е назначен от него и затова се получава тази колизия. В същото време назначаването на редовен кабинет от новия парламент засега изглежда мисия невъзможна, заради което и явно Главчев задвижва идеята си, която бе определена от вицепрезидента Илияна Йотова като "еекстравантна"
Решенията, които ще бъдат взети на срещата във Вашингтон, предполагат изпълнение на дългосрочни ангажименти от съюзниците, с особен акцент към инвестициите в отбраната на всяка страна-член на НАТО и дългосрочната подкрепа за Украйна и финансовото й обезпечаване.
Във връзка с изпълнението на посочените по-горе решения със стратегически характер за отбраната на България и изграждането, модернизирането и усъвършенстването на отбранителните способности, както на страната ни, така и на НАТО като съюз, премиерът Димитър Главчев счита за целесъобразно нивото на участие в срещата от българска страна да бъде определено след произнасяне от Народното събрание възможно най-скоро, предвид изтичащия на 21 юни срок на процедурите за регистриране на националните делегации във форума.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:20 Хороскоп за неделя, 22 март 2026 г.
- 19:34 Министерството на правосъдието обжалва във ВАС оставането на Сарафов на поста и.ф.главен прокурор
- 19:25 Костадинов на старта на кампанията: Само свободен народ може да има независима държава
- 19:14 Златото с най-големия си седмичен спад от 1983 г. насам
- 19:04 Войната на Тръмп в Иран вече струва повече от старта на войната на Буш в Ирак
- 18:54 Невероятната Джесика спечели Световната купа по ски-бягане за четвърти път
- 18:42 Съд: Илон Мъск е подвел инвеститори при сделката за Twitter
- 18:31 МВР наложи глоба на Димитър Бербатов за неправилно съхранение на личното му оръжие