Фирма назначила 40 шофьори без книжки, за да източат пари за болнични и безработица

България 10.07.2021 00:31 Снимка: ДНЕС+

Фирма назначила 40 шофьори без книжки, за да източат пари за болнични и безработица

Перничани връщат 815 хил. лв. на НОИ

Болнава майка се “осигурявала” от починал шеф

Перничани се оказаха едни от най-изобретателните българи в опитите си да излъжат държавата с 815 хил. лв. за болнични и обезщетения за безработица. Един от най-фрапантните опити за измама е с пернишка транспортна фирма с над 40 служители на висок осигурителен доход. За част от хората са подадени документи за изплащане на обезщетения за безработица и болнични, за да плаща НОИ заплатата им. Проверка на осигурителния институт обаче установила, че над 90% от назначените шофьори нямат книжки от съответната категория и задължителното за професионалните водачи удостоверение за психологическа годност и др. Освен това фирмата не е регистрирала нито един автомобил.

За да се пресекат измамите, от НОИ правят няколко автоматични и контролни проверки на документите. Съмнителните болнични се обжалват след анализ на диагнози, честота на ползването им, продължителност за едно и също, продължителни непрекъснати болнични листове с различни диагнози, осигурител на лицата и др.

“За опитните служители, обработващи документите, лесно прозират опитите за измама на т.нар. лица на постоянна издръжка от фондовете на ДОО”, обясняват експертите от миньорския град.

Най-честият опит за измама е хората да се назначат на работа за кратък период - 9 или 12 месеца, а след това да се уволняват, но с право на обезщетение за безработица. Докато още са на работа новите служители пък често боледували.

“Всъщност става дума за опит да бъдат източени максимално повече пари за болнични и безработица. В много от случаите след проверка и установени нередности хората се назначават в други фирми и познатата схема отново е в ход”, разказват експертите.

367 сигнала за проверки са подадени от 2018 до 2021 г. в поделението на НОИ в Перник. От тях 204 са свързани с обезщетения за безработица, а 163 - за болнични. Само в Перник са заличени данни на 50 фирми с над 8000 записа, защото се установило, че компаниите не осъществяват дейност, а хората не са работили. За периода между 2019-2021 г. са издадени 162 разпореждания за възстановяване на общо 526 222,90 лв. за болнични и майчинство. 287 976,17 лв. пък ще трябва да върнат 86 души, взели неправомерно обезщетения за безработица. До МВР и прокуратурата са подадени сигнали за 24 души, които са еднолични собственици или съдружници в над 600 дружества.

“Установено е цяло семейство с регистрирани множество търговски дружества на един адрес. Всички собственици и управители са полуграмотни и с нисък социален статус”, обясняват още от НОИ.

Дружествата не осъществяват търговска дейност, но назначават служители с доход, близък до максималния - 3000 лв. В един момент фирмите започват по електронен път да подават документи за изплащане на обезщетения за временна неработоспособност в опит да бъдат източени държавни средства.

Същата схема с хора на високи заплати, но все болнави е установена и при шеф с около 100 фирми.

Перничанка пък пробвала да излъже държавата с обезщетение за бременност и раждане. Шефът ѝ подавал електронно документи за отпускането на помощта. Пред съда обаче обяснил, че не познава служителката си, не знае с какво се занимава фирмата и никога не е подписвал договори. “През септември 2020 г. управителят и едноличен собственик на дружеството умира. Някой обаче продължава да подава данни за осигуряване за въпросната служителка и случаят е предаден на районната прокуратура”, казват още от НОИ.

При кандидат - пенсионерите също не липсват опити за измама. Най-често те представят фалшиви документи за трудов стаж. Десетина от установените случаи са на хора, които, докато били гимназисти, се трудили в жп завод. Те представили документи, че са работили първа категория, преди да са навършили пълнолетие, и същевременно са били ученици в редовна форма.

Опити за измама е имало и със стаж от голяма минна компания.

Социалните помощи ще се дават на повече хора

Повече хора ще имат достъп до социални помощи според обсъждана промяна в правилника към Закона за социално подпомагане.

Вече ще дават по-високи проценти, които се начисляват върху гарантирания минимален доход от 75 лв., за да се получават различните помощи. Сега, за да получат пари от държавата, хората над 75 г. трябва да имат доходи, които да са 165% от гарантирания минимален доход. Коефициентът става 182% и ще има помощи за още 60 хил. души.

Според мотивите така започва нов модел в системата на социални помощи, който да отговори на забележките на ЕК. Комисията очаква към 2024 г. месечните помощи да не са по-ниски от 30% от линията на бедност./24 часа

CHF CHF 1 1.99901
GBP GBP 1 2.27361
RON RON 10 3.93037
TRY TRY 100 5.62502
USD USD 1 1.81179