България 06.02.2025 09:55 Снимка: БТА
Експедицията с НИК 421 захрани с електричество новия лабораторен блок в антарктическата база
Част от екипажа на научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) взе участие в дейностите по прекарване на кабела за електрозахранване на новия лабораторен блок на Българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“. На борда на кораба пък се извърши обслужване на материалната част, механизмите и корпуса, съобщи за БТА капитан II ранг Радко Муевски, командир на плавателния съд.
В Българската антарктическа база продължиха дейностите по завършването на лабораторния блок. Продължи и работата по водопроводното трасе към новата сграда.
Във водите на Южния залив с лодка „Зодиак“ се извърши батиметрия – измерване на дълбочините и подводния релеф на водните басейни.
Физикът инж. Цветан Паров, геологът гл. ас. д-р Йорданка Донкова работиха на ледника Перуника. Сеизмологът гл. ас. д-р Гергана Георгиева и физикът Васил Гурев приключиха със своите измервания и прибраха апаратурата си от ледника Балкан.
Както БТА съобщи петата група от 33-тата българска антарктическа експедиция отпътува за Ледения континент на четвърти февруари. В групата са: проф. Христо Пимпирев, проф. Георги Вълчев - ректор на Софийския университет "Св. Климент Охридски", доц. Юрий Кучев, Кремена Георгиева - представител на "Кауфланд", Кирил Кандиларов от лабораториите "Кандиларов", Любов Костова, Калин Мутафчиев от Министерството на образованието и науката, снимачен екип в състав - Юлияна Чалъкова, Фейми Даут, Волфганг Нопфлер и Данаил Вучков, Елена Георгиева, журналистът Живко Константинов и представителите на Природонаучния музей в град Пловдив - Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев. Към тях в Южна Америка ще се присъединят проф. Боян Медникаров от Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" и Александър Недялков.
Както писа БТА, научноизследователският кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) отплава от Варна за своята трета експедиция до Антарктида на 7 ноември 2024 година и след почти двумесечно плаване достигна до остров Ливингстън на 28 декември. Българската антарктическа база "Свети Климент Охридски" бе открита за новия полярен сезон на 23 ноември 2024 година.
БТА има Национален пресклуб на борда на кораба и за трета поредна година изпраща кореспондент до Антарктида. Материалите на пратеника на БТА Милена Островска са със свободен достъп в специалната тематична рубрика на български и английски език # България - Антарктида / Bulgaria - Antarctica и могат да се използват от всички медии свободно с позоваване на БТА.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 17:37 Нигер официално напусна Международния наказателен съд
- 17:28 Китай призова БРИКС да използва своя коз - контрола върху стратегическите суровини
- 17:19 Лидерът на Южна Осетия хвърля оставка, за да стане съветник на Путин
- 17:10 Бивш шеф на ДАНС-Варна: Илашчук се обади на Деньо Денев и заповедта на ДАНС срещу Невзоров падна
- 17:01 „Амнести Интернешънъл“ обвини ЕС наравно с Либия за престъпления срещу мигранти
- 16:52 Чешкият президент съди премиера, след като не го включи в делегацията за срещата на върха на НАТО
- 16:43 Северна Корея планира да разшири ядрения си арсенал
- 16:34 Радев: България подкрепя Украйна, но спира даренията